Zástupci agrárních komor zemí Visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Maďarska a Polska) vyzvali své vlády k řešení dovozu ukrajinské zemědělské produkce do Evropské unie. V tiskové zprávě to uvedla Agrární komora ČR. Upozornila na to, že Česko jako jediná ze zemí V4 nezavedla bariéry na dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, přestože to má dopad na tuzemský trh. Zemědělské organizace vlády vyzvaly, aby navrhly jednostranný zákaz dovozu některých druhů produkce a sjednotily ho.
„Kvůli propadu živočišné výroby od devadesátých let zhruba na třetinu jsme nuceni vyvážet miliony tun obilovin na západní trhy, které jsou nyní obsazené ukrajinskou produkcí. Ta přitom nemusí splňovat přísné standardy kvality, stejně jako se ukrajinské zemědělské podniky nemusejí řídit nařízeními a regulacemi vyplývajícími ze společné zemědělské politiky Evropské unie,“ uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Podle komory se zástupci zemědělských organizací zemí V4 shodli, že je potřeba podporovat ukrajinskou ekonomiku, ale nelze to dělat za cenu likvidace domácích zemědělců a potravinářů. Organizace ve společném prohlášení vyzvaly vlády, aby zavedly postupy a nástroje trhu, které ochrání vnitřní trh EU, a to především v zemích sousedících s Ukrajinou.
V Polsku již došlo na protesty zemědělců, kterým vadí dovoz levnější ukrajinské produkce. Naposledy v listopadu se zemědělci přidali k protestu polských autodopravců na polsko-ukrajinských hranicích. Polským dopravcům se nelíbí, že jejich ukrajinští konkurenti stále využívají výjimku, která jim od ruské invaze umožňuje bez povolení vjezd na území EU. Podle nich to škodí konkurenceschopnosti.
Slovenská vláda již oznámila, že rozšíří stávající jednostranný zákaz dovozu čtyř zemědělských komodit z Ukrajiny o další potraviny a zboží, zpřísní rovněž pravidla tranzitu zásilek s tímto nákladem přes své území. Už v září tehdejší slovenský kabinet rozhodl, že Slovensko dál neumožní dovoz ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicových semen. Reagoval tak na podrobný krok Maďarska a Polska poté, co Evropská komise uvedla, že neprodlouží embargo na dovoz těchto čtyř druhů zemědělského zboží do unijních zemí sousedících s Ukrajinou.
Agrární komora ČR k zákazu dovozu ukrajinské produkce do Česka vyzývala již dříve. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na konci září řekl, že státy V4, tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, chtějí vyzvat Evropskou komisi, aby zavedla vratnou kauci na export ukrajinského obilí. Kauce má přimět obchodníky, aby nenechávali ukrajinskou zemědělskou produkci na evropském trhu. Výborný také řekl, že podporuje řešení na evropské úrovni.
ČTK