Do konce letošního roku musí být všechny chovy prasat podle zpřísněné legislativy oplocené. Venkovní výběhy budou muset mít dvojitou bariéru a všechny stavby určené k chovu prasat i pomocné stavby, kde chovatelé skladují krmivo nebo stelivo pro prasata, musí být chráněné trvalým oplocením. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Důvodem zpřísnění je dlouhodobé riziko přenosu afrického moru prasat do chovů. Za neoplocení chovu hrozí fyzické osobě pokuta do 20.000 Kč, právnickým a podnikajícím osobám do 300.000 Kč, dodal mluvčí.
Povinnost zabezpečení chovů vyplývala podle mluvčího už ze současné legislativy, byla ale volnější a povinnost zřídit plot ukládala vysloveně „pouze“ u nových staveb a při změnách staveb stávajících. „Aktuální novela definici zpřesňuje a zpřísňuje. Venkovní výběhy jsou z hlediska možného kontaktu s divokými prasaty nejrizikovější, proto budou muset být chráněny alespoň dvěma ploty, respektive dvěma bariérami,“ dodal ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Ředitel Svazu chovatelů prasat ČR Jan Stibal sdělil, že pevně věří, že u venkovních výběhů už všichni chovatelé bariéry měli. „Tam, kde jsou domácí chovy prasat, může být trochu problém s oplocením, například kvůli sousedům. Ale i dosud by to bylo omluvitelné pouze v případech, že prasata vůbec nechodí ven,“ dodal.
Veterináři také chovatelům připomínají, že již dva roky platí povinnost evidovat všechny chovy prasat. Do roku 2018 byla výjimka na chovy s jedním prasetem, které zapsané být nemuselo. „V současné době tak výjimku, kdy není povinné chov registrovat, představuje pouze dočasné přemístění prasete, kdy doba jeho ustájení u nového chovatele nepřesáhne sedm dní. Jedná se především o případy, kdy si dotyčný zakoupí již vykrmené prase za účelem provedení domácí porážky a do svého hospodářství jej od původního chovatele přesune jen na několik dní před porážkou,“ uzavřel mluvčí.
Česko chce kvůli výskytu afrického moru prasat blízko českých hranic v Německu a Polsku zvýšit odlov divokých prasat na severu Čech. Nabízí kvůli tomu odměny za odstřely divočáků a vyšší odměnu za nálezy a odklízení uhynulých prasat. Aby myslivci měli čím střílet, otevřely se na naléhání ministerstva zemědělství od pondělí obchody se zbraněmi a střelivem.
ČTK