Státní veterinární správa (SVS) ve spolupráci s ministerstvem zemědělství (MZe) zvýšila od začátku srpna v Libereckém kraji v souvislosti s africkým morem prasat odměnu za odlov velkých divočáků nad 80 kilogramů. Jak v tiskové zprávě uvedl zastupující mluvčí SVS Petr Majer, zástřelné za velký kus se tak z 5000 korun zvýšilo ode dneška na 10 000 korun. Cílem je snížit stavy zvěře, lov dospělých kusů totiž přispívá ke snižování populace divočáků,
Podmínkou pro vyplacení zvýšeného zástřelného je předání uloveného kusu k likvidaci asanačnímu podniku, přičemž tato ulovená zvířata nebudou určené pro lidskou spotřebu. Úřední veterinární lékař v asanačním podniku ověří hmotnost uloveného kusu a zároveň odebere vzorek k vyšetření na africký mor. „Na základě tohoto ověření krajská veterinární správa vyplatí lovci zvýšené zástřelné,“ doplnil Majer. Na zástřelném vyplatila SVS od začátku roku 2,591 milionu korun, i když se odměna už na jaře zvýšila, ke zvýšení odlovu to zatím podle něj nevedlo.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce. „Z tohoto důvodu je víc než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Kolem místa nákazy vytyčila veterinární správa ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat, a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat. Lovci v uzavřeném pásmu II mají v současné době při lovu velkých kusů možnost ulovené prase využít ke své spotřebě, pak dostanou zástřelné 2000 korun. Pokud prase ke spotřebě nevyužijí, mohou nově dostat až 10 000 korun za kus a také mají nárok na náhradu nákladů za likvidaci zvířete v asanačním podniku.
Státní veterinární správa rozšířila kvůli zvýšenému výskytu nakažených zvířat na konci července uzavřené pásmo II o dalších 37 katastrálních území o rozloze přes 183 kilometrů čtverečních, ode dneška tam platí mimořádné opatření, kterým SVS zakázala na 30 dnů lov divokých prasat. Chce ale naopak motivovat lovce k většímu vyhledávání uhynulých zvířat, proto ve spolupráci s MZe zvýšila nálezné z 2000 na 5000 korun. „Intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a jejich laboratorní vyšetřování je v boji proti nákaze jedním z nejdůležitějších opatření,“ dodal Majer.
ČTK