Pěstitelům brambor by nynější mrazíky mohly oddálit sklizeň raných odrůd o jeden až dva týdny, pokud už brambory vzešly a omrzly. Podle předsedy Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka se ale dá předpokládat, že nejdříve nasázené porosty zemědělci chrání proti mrazům netkanou textilií. Na Vysočině, kde se pěstují později sklízené brambory, je výsadba přibližně v polovině.
V Polabí a na jižní Moravě začalo díky teplému konci zimy sázení velmi brzy, první plochy byly osázené už koncem února. „Lze předpokládat, že ty první zasazené porosty mají teď pěstitelé nakryty netkanou textilií a tím fakticky nebo z velké většiny eliminovali ty mrazy,“ uvedl Králíček.
Pokud některá pole nejsou chráněná textilií, mráz mohl zelené trsy brambor poškodit. „Nicméně brambory zregenerují a během krátké doby tu ztrátu napraví s tím, že se o něco prodlouží vegetační doba,“ uvedl předseda svazu. Brambory nasázené později, které ještě nezačaly růst nad zemí, chrání půda.
V Polabí a na jižní Moravě už je sázení téměř u konce. Zbývat tam ještě k sázení může malé množství brambor, které nejsou určené pro červnovou a červencovou sklizeň, ale například na výrobu lupínků nebo na uskladnění.
Na Vysočině, kde pěstují zemědělci nejvíc brambor v Česku, byla tento týden osázená přibližně polovina polí. „Na Vysočině porosty určitě vzešlé nejsou, to znamená, že mráz by je poškodit neměl,“ uvedl Králíček. Počasí teď sázení pozdrželo. I tak by mohlo skončit počátkem příštího měsíce. Podle meteorologů by se koncem týdne už mělo oteplit. „Pokud teď hlásí příznivé podmínky, tak potom už jde ta výsadba velmi rychle,“ řekl.
O tom, jak velká bude letošní rozloha bramborových polí v ČR, zatím předseda svazu nemá souhrnné informace. Vzhledem k tomu, že za brambory z loňské sklizně dostávali pěstitelé dobře zaplaceno, mohla by podle jeho očekávání plocha zůstat stejná jako loni nebo se i mírně zvýšit.
Podle Českého statistického úřadu zmenšili zemědělci v ČR v uplynulých čtyřech letech plochy brambor z 23.877 hektarů na loňských 20.947 hektarů. Loni se v zemi sklidilo 573.700 tun brambor. V meziročním porovnání produkce klesla o 81.500 tun, tedy o 12 procent.
ČTK