Tucet traktorů z nichž nejstarší je Zetor z roku 1979 se sjelo do Jablonce nad Nisou, kde odpoledne zasedne vláda. Zemědělci se pomalou protestní jízdou snaží upozornit na problémy, které je trápí, a při té příležitosti předají ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) a pak i premiérovi Petru Fialovi (ODS) společné memorandum, které podepsali o víkendu čeští, polští a němečtí farmáři. Řekl to předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje Robert Erlebach.
„V sobotu jsme zúčastnili protestu v polské Sieniawce, kde polští zemědělci zablokovali hraniční přechody, a podepsali jsme tam společné memorandum,“ doplnil Erlebach. Zemědělci žádají kromě jiného revizi společné zemědělské politiky Evropské unie, odmítnutí současné podoby zelené politiky nebo zastavení bezcelního přílivu produktů ze zemí mimo Evropskou unii, které nesplňují unijní normy pro výrobu a kvalitu. Žádají také okamžité zablokování podle nich nekontrolovaného a bezcelního dovozu z Ukrajiny.
V Libereckém kraji je to už čtvrtý podobný protest, do něhož se zapojila zemědělská technika. V minulých týdnech se sjeli farmáři do České Lípy, Liberce, demonstrovali také u česko-polského hraničního přechodu v Hrádku nad Nisou. Zatímco do těchto akcí se zapojovalo až 70 traktorů z celého kraje i přilehlých oblastí, tentokrát jich je výrazně méně. Nedorazili třeba lidé z největšího podniku v kraji ZOD Brniště. „Zemědělci musí na pole,“ vysvětlil důvody Erlebach.
Čeští farmáři se bojí poklesu konkurenceschopnosti, ztrátové výroby, zavírání provozů, snižování výroby. Upozorňují na to, že Česko selhává v soběstačnosti v produkci potravin. Požadují po vládě podporu zaměstnanosti na venkově snížením odvodů na sociálním pojištění, podobně jako to podle Erlebacha funguje v sousedním Polsku nebo Rakousku. Požadují, aby vláda nekrátila podporu pro životní pohodu zvířat a vrátila zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem. Některé ústupky už vláda slíbila, podle Erlebacha ale zatím farmáři dostali jen sliby. „Na papíře nic není,“ zdůraznil.
ČTK