Zemědělci v Libereckém kraji připravují demonstrace, v úterý vyrazí desítky traktorů na protestní jízdu od Nového Boru do České Lípy, ve čtvrtek se sjedou do Liberce. Protesty neorganizuje agrární komora, pořádají je spontánně sami nespokojení zemědělci, řekl Robert Erlebach, předseda Regionální agrární rady Libereckého kraje, která sdružuje malé farmáře i velké zemědělské podniky v kraji.
Agrární komora zatím podle Erlebacha nevyzvala zemědělce k protestům proti české vládě, počkat chce do 1. března na výsledky dalších jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL). Jednat ale chce o společné koordinované akci zemědělců v Evropské unii namířené proti evropské politice, podle komory by se mohla uskutečnit už koncem února. Prezident komory Jan Doležal o tom chce diskutovat příští týden na schůzce rozšířené Visegrádské skupiny (V4).
Výstražnými protestními jízdami chtějí teď podle Erlebacha zemědělci na Českolipsku a Liberecku podpořit stanovisko agrární komory a vyjádřit solidaritu s protestujícími farmáři v Evropě. „Zemědělci jsou dramaticky zasaženi poklesem tržních cen komodit kvůli otevření evropského trhu producentům mimo striktně regulovaný společný trh. Zároveň čelí omezování výroby, neuváženým krokům nové společné zemědělské politiky EU, přehnaným ambicím Green Dealu a neustálému bobtnání byrokracie,“ dodal předseda regionální agrární rady.
V úterý i ve čtvrtek zamíří protestní jízdy k pracovištím Státního zemědělského a intervenčního fondu (SZIF) v České Lípě, respektive Liberci. V protestu se spojili soukromí zemědělci i členové zemědělských organizací, kteří odmítají snahy o politické zneužívání tohoto sporu o budoucnost evropského a českého zemědělství a potravinářství.
Protestující žádají vyřešení kritické situace na evropském trhu s komoditami vlivem nesystémových importů, přenastavení společné zemědělské politiky na úrovni ČR i EU, podporu zemědělské výroby s cílem zajistit soběstačnost a levné potraviny, ukončení omezování zemědělské výroby i ekonomického poškozování farmářů například aktuálním zvýšením daně z obhospodařovaných pozemků. Bez podpory zemědělské výroby nebudou podle farmářů levné potraviny, obávají se také poklesu konkurenceschopnosti, ztrátové výroby, zavírání provozů, snižování výroby a zaměstnanosti na venkově.
ČTK