Evropský zemědělský sektor čelí velké krizi a potřebuje „hluboce“ změnit svá pravidla, řekl po skončení summitu EU v Bruselu francouzský prezident Emmanuel Macron. Reagoval tak na nynější protesty zemědělců, kteří demonstrují jak ve Francii, tak také v Belgii a dalších zemích. Dopravu v Bruselu zablokovaly stovky traktorů.
Podle Macrona potřebuje Evropská unie společný mechanismus, jenž zaručí spravedlivé ceny, které mají velké potravinářské společnosti platit producentům, tedy farmářům.
Problémy, kterým zemědělci v současné době čelí, se staly tématem právě i dnešního summitu EU. Po jeho konci se pak belgický premiér Alexandr De Croo společně s nizozemským premiérem Markem Ruttem a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dokonce setkali se zástupci organizací, které dnes v belgické metropoli protestují. Na sociální síti X to potvrdil mluvčí belgické vlády Barend Leyts. Jaký byl výsledek této schůzky, nebylo jasné.
Záběry ze schůzky zveřejnila také šéfka Evropské komise. „Nasloucháme evropským farmářům. Mohou počítat s evropskou podporou,“ uvedla na sociální síti X s tím, že společně s belgickým předsednictvím budou pracovat na snižování administrativní zátěže, na kterou si farmáři stěžují.
Farmáře trápí drahé úvěry, tlak na ceny, výkyvy počasí a také levný dovoz, hlavně z Ukrajiny. Stěžují si ale i na přílišnou regulaci.
„My jsme si všichni vědomi toho, že tyto protesty se odehrávají nejen tady v Bruselu, ale i v řadě zemí EU a je to něco, co nemůžeme ignorovat. Musíme si všímat, jaké jsou argumenty farmářů a musíme něco změnit,“ uvedl k protestům zemědělců český premiér Petr Fiala. Podle něj je určitě správné, že se Evropská komise pokouší zapojit reprezentanty farmářů do diskuze o dalším směřování zemědělské politiky EU. Důležité ale rovněž je, abychom „dokázali do budoucna sladit podmínky, které mají naši farmáři, s podmínkami, které mají zemědělci ve světě“. Evropské zemědělství musí být konkurenceschopné, ale zároveň nesmí být přeregulované, dodal Fiala. „Dnešek ukázal, že to lídrům evropských zemí není jedno. A zdaleka se to netýká jen dovozu z Ukrajiny, ten problém je hlubší a musíme se jím zabývat,“ dodal český premiér.
Evropská komise navrhla tento týden opatření na částečné omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Současné pozastavení dovozních cel na ukrajinský vývoz ale navrhuje prodloužit o další rok, to je do června 2025.
Vzhledem k výraznému nárůstu dovozu některých zemědělských produktů z Ukrajiny do EU v letech 2022 a 2023 se EK rozhodla posílit ochranný mechanismus. U nejcitlivějších produktů, kterými jsou drůbež, vejce a cukr, bude zavedena nouzová brzda. Jejím cílem je stabilizovat dovoz na průměrném objemu dovozu v minulých dvou letech. Pokud dovoz těchto produktů uvedený objem překročí, budou znovu zavedena cla.
ČTK
Foto idnes