V Česku v posledních letech výrazně přibývá nucených porážek hospodářských zvířat mimo jatka. Jde o taková zvířata, která mají zdravotní problém, jenž brání jejich převozu, například mají zlomenou nohu. Zatímco v roce 2018 jich bylo 1070, letos už jich bylo do 10. listopadu 6564, což je do té doby nejvíce. Loni jich bylo 5550. Podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Vorlíčka tento nárůst svědčí o zodpovědnějším přístupu chovatelů ke zvířatům. Uvedl to v tiskové zprávě.
Tyto porážky se dělají v místě chovu, aby zvíře při převozu netrpělo. „Přesto se při dozoru stále setkáváme s případy, kdy se na jatka přepravují zvířata, která by kvůli dodržování zásad welfare cestu absolvovat neměla,“ uvedl Vorlíček. I proto veterináři kontrolují, zda chovatelé nevozí na porážku zvířata, která už nikam cestovat nemají. Společně s policií takto v nedávné době kontrolovali převozy jihomoravští veterináři.
V jednom z vozidel, která kontrolovali, vezl řidič již poraženou krávu. „K poraženému zvířeti byly doloženy veškeré povinné dokumenty. Chovatel správně vyhodnotil, že kráva s akutně probíhajícím onemocněním nebyla schopna přepravy a na nejbližších jatkách si domluvil její přejímku již v poraženém stavu. Nezjistili jsme tak žádné porušení zákona. Popsaný případ lze považovat za příklad správné chovatelské praxe pro oblast welfare zvířat,“ uvedla ředitelka Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj Jana Kozáková. Porážku zajistil faremní zootechnik s veterinárním vzděláním, což po něm zákony požadují. Na farmě krávu omráčil, vykrvil a poté ji nechal převézt na jatka. V řadě případů totiž může být maso těchto zvířat zpracované stejně jako v případě zdravých zvířat a nemusejí končit v kafilerii.
(ČTK)