V Hostíně u Vojkovic na Mělnicku dnes začala sklizeň křenu, na místní pole se vrátil po více než 30 letech. Nyní se křen do ČR převážně dováží, hostínská produkce může aktuálně nahradit více než desetinu dovozu. Do obchodů zamíří křen z necelých 16 hektarů, další tři hektary má farma vyčleněné na experimenty s výškou sadby, sklony a podobně. Zakladatel Českého chřestu a Mělnického křenu Jiří Šafář řekl, že sklizeň odhaduje na 120 až 150 tun. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se do ČR ročně doveze zhruba 1000 tun křenu, a to převážně z Maďarska a Rakouska.
Nyní se křen sklízí tak, že se vyorává a lidé jej sbírají. Specializovaná technika je ale na cestě. „Doufáme, že během 14 dnů přijede mechanizace, která bude vyorávat až 70 centimetrů hlíny a obracet ji, pak se to ručně vyndavá z hlíny, hází se to na valník a jede to na sklad,“ popsal Šafář. Podle něj cenově vychází zdejší křen stejně jako dovážený zahraniční, který se ale často mrazí, takže proto není jeho síla taková jako u čerstvého českého křenu.
Od první myšlenky po první sklizeň v Hostíně uplynulo pět let a příprava stála asi 25 milionů včetně zajištění balení a techniky. V příštích letech by se plochy osazené křenem mohly v okolí Hostína ještě zvětšit, podle Šafáře by zájem obchodů byl, ale komplikace jsou s kapacitou lidské práce a logistikou. „Třeba na 30 hektarů bychom si troufli,“ dodal farmář.
Podle ministra zemědělství hostínská produkce křenu tvoří víc než 50 procent objemu křenu vypěstovaného v ČR. „Současně tím obnovujeme i tradiční lokální a regionální značku,“ uvedl Výborný. Dodal, že bude rád, pokud se budou inspirovat i další čeští pěstitelé.
V Hostíně pěstují také chřest, letos jej sklízeli z přibližně 180 hektarů.
ČTK