Slovensko se zpožděním spouští program poskytování úlev z povinných sociálních odvodů, které platí potravináři a některé další firmy. Vyplývá to z oznámení Sociální pojišťovny, která na Slovensku kromě jiného vybírá sociální odvody. Původně se počítalo s tím, že projekt začne v srpnu, Bratislavě ale k tomu chyběl potřebný souhlas Evropské komise (EK), který Slovensko získalo až v uplynulých dnech. Pojišťovna v prohlášení také uvedla, že dotčeným zaměstnavatelům úlevy automaticky vyplatí zpětně.
Novela příslušného zákona umožnila vybraným podnikům, aby v období od letošního srpna do ledna příštího roku nemusely platit většinu sociálních odvodů z mezd svých zaměstnanců, maximálně z částky 700 eur (17.060 Kč) měsíčně, což odpovídá zhruba polovině průměrné mzdy v zemi. Za každého zaměstnance tak firma při plném využití úlevy ušetří měsíčně 169,05 eura (4120 Kč).
Dočasnou úlevu z placení části povinných odvodů pro firmy z vybraných sektorů potravinářského průmyslu a zemědělství schválila slovenská sněmovna v červnu, už v době kampaně před parlamentními volbami, které budou tuto sobotu. Návrh do parlamentu předložila nejpopulárnější strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která uvedla, že tímto krokem chce v zemi zajistit snížení cen potravin. Jejich výrazné zdražování přispělo na Slovensku k vyšší inflaci. Předlohu Směru-SD sněmovna schválila, i když Bratislava k takové státní pomoci neměla souhlas EK. O ten pak požádala Sociální pojišťovna.
Pojišťovna uvedla, že za srpen a září zaměstnavatelé zaplatí povinné sociální odvody ještě v plné výši. Příslušnou úlevu za toto období pojišťovna firmám pak vrátí. Následně podniky až do konce platnosti úlev budou platit snížené sociální pojištění.
Schválení odvodové úlevy už dříve uvítali zástupci zemědělců a potravinářů, kteří poukázali na to, že cena práce je jednou z nejvyšších položek při výrobě potravin. Potravinářům i zemědělcům na Slovensku se loni finančně dařilo. Potravinářský průmysl podle předběžných údajů meziročně zvýšil zisk před zdaněním více než o polovinu a zemědělské podniky hospodařily s rekordním ziskem.
ČTK