Zemědělci v Jihomoravském kraji zatím sklidili přibližně 80 procent ozimého ječmene a dvacet procent ploch s řepkou. Začala první sklizeň žita. Vyplývá to z informací, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Průměrný hektarový výnos obilovin je zatím 6,33 tuny, což je o 0,72 tuny víc než loni. Žně jsou díky vysokým teplotám v plném proudu.
Celkově je letos na jihu Moravy oseto obilím 148.435 hektarů, což je o 8000 méně než loni, ale naopak o 6000 víc než předloni. Ozimý ječmen je první plodina, která se sklízí, a na jižní Moravě se začíná nejdříve v celé republice. Kombajny vjely do ječmene poprvé v posledním červnovém týdnu. Výnos k dnešnímu dni činí 6,59 tuny na hektar, což je o 0,82 procenta víc než v roce 2022.
Řepka se letos pěstuje na 31.759 hektarech, což je meziročně o 600 hektarů více, předloni se pěstovala na 32.440 hektarech. Řepka zatím vynáší 2,84 tuny na hektar, což je mírně méně než v roce předchozím. Zemědělci na jižní Moravě už sklidili i 52 hektarů žita. „Průměrný výnos je 3,52 tuny na hektar, prozatím je produkce 183 tun,“ informovalo ministerstvo zemědělství.
Jihomoravští zemědělci měli letos na jaře štěstí na intenzivní deště, plodiny tak netrpěly v době růstu suchem. To přišlo až v červnu. Díky vlhčímu jaru by tak mohly být výnosy o něco lepší než loni. Tomuto předpokladu svědčí i informace na webu Intersucho. Zatímco loni předpokládali zemědělci z jihomoravských okresů výrazné ztráty na úrodě kvůli suchu, letos avizují střední poškození suchem pouze na Hodonínsku a v Brně, ale například na Břeclavsku a Blanensku neočekávají ztrátu na výnosech. Dalším negativním faktorem, který letos mohl lokálně výrazněji ovlivnit úrodu, byl přemnožený hraboš.
ČTK