Polsko dočasně zastaví dovoz ukrajinského obilí, aby zmírnilo dopad na ceny. Tranzit ale bude nadále povolen. Řekl to polský ministr zemědělství Robert Telus, který do funkce nastoupil ve čtvrtek. Jeho předchůdce Henryk Kowalczyk rezignoval po protestech zemědělců proti poklesu cen. Levné obilí z Ukrajiny totiž zaplavuje trhy některých východoevropských zemí, kde způsobuje místním pěstitelům ztráty.
„Dohodli jsme se na omezení a prozatímním zastavení vývozu do Polska,“ řekl Telus novinářům po setkání se svým ukrajinským protějškem. „Tranzit bude povolen, ale bude pečlivě monitorován v obou zemích, aby ukrajinské obilí nezůstalo v Polsku,“ citovala jej agentura Reuters.
Pro vládnoucí stranu Právo a spravedlnost (PiS) se levné ukrajinské obilí stalo ve volebním roce politickým problémem. Premiéři pěti států včetně Polska v březnu dopisem požádali předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyenovou, aby Brusel přijal opatření proti dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.
Proti snižování výkupních cen obilí protestovaly tisíce zemědělců po celém Rumunsku. Protesty uspořádali v minulých dnech také polští a bulharští zemědělci. Dovoz ukrajinského obilí do EU je až do června 2024 osvobozen od celních poplatků. Miliony tun obilí – levnějšího než to, které se vyprodukuje v EU – však skončily na trzích v sousedních zemích, ačkoliv byly primárně určeny pro export mimo EU.
Evropská komise odhaduje, že zemědělci z Polska, Rumunska, Maďarska, Bulharska a Slovenska přišli kvůli přílivu levnějšího ukrajinského obilí celkově o 417 milionů eur (9,7 miliardy Kč). Rozhodla také, že polským, bulharským a rumunským zemědělcům vyplatí kompenzace v objemu 56,3 milionu eur (1,3 miliardy Kč), přičemž další náhrady mají následovat.
ČTK