Ukrajinský sektor zemědělství utrpěl po ruské vojenské invazi přímé a nepřímé ztráty téměř 38 miliard dolarů (841 miliard Kč). Podle agentury Reuters to uvádí analýza Kyjevské ekonomické školy (KSE). Ukrajina je velký světový pěstitel a vývozce obilí, ale na velké části jejích jižních, východních a severních území se už přes rok bojuje nebo jsou okupovaná.
Analytici KSE použili data ze statistického úřadu, z ministerstva zemědělství, Světové banky, satelitní záběry a údaje firem. Zjistili, že přímé ztráty ukrajinského zemědělského sektoru dosáhly k 1. lednu letošního roku přibližně 7,8 miliardy dolarů.
V údaji jsou zahrnuty ztráty ze zničeného zařízení za 3,8 miliardy dolarů, 1,2 miliardy dolarů za zničená sila a 1,9 miliardy za zničené zemědělské produkty. Nepřímé dopady, včetně ztrát ze ztráty produkce a vývozu, vyšších výrobních nákladů a nákladů na sanaci poškozené půdy, KSE odhaduje na zhruba 30 miliard dolarů.
Ukrajina prudce omezila osevnou plochu. Ozimou pšenicí letos kvůli ruské invazi osela přibližně 3,8 milionu hektarů oproti více než šesti milionům hektarů v roce 2022. Sklizeň pšenice na Ukrajině klesla v roce 2022 na 20,2 milionu tun z 32,2 milionu tun v roce 2021. Celková produkce obilí klesla na přibližně 54 milionů tun z rekordních 86 milionů v roce 2021. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že sklizeň obilí může v roce 2023 klesnout na 49,5 milionu tun a podle analytiků by úroda mohla klesnout na 35 až 40 milionů tun.
České ministerstvo zemědělství připravuje dodávku traktorů Zetor a dalších zemědělských strojů na Ukrajinu. Od začátku války odeslalo ve spolupráci se Správou státních hmotných rezerv na Ukrajinu přes 120 tun potravin za téměř deset milionů Kč.
ČTK