Evropský parlament vyzval Evropskou komisi, aby přezkoumala mechanismus společného nákupu hnojiv na úrovni Evropské unie; tato hnojiva po vypuknutí války Ruska proti Ukrajině prudce zdražují, což se promítá i do rostoucích cen potravin.
V rezoluci europoslanci vyzvali EK, aby zajistila dodávky hnojiv, přijala opatření ke snížení cen a zvýšila nezávislost EU v této oblasti. Požadují také vypracovat ještě v tomto pololetí dlouhodobou strategii EU pro hnojiva a půdní živiny.
Domáhají se také přidělení dodatečných zdrojů k ukončení závislosti na ruském plynu při výrobě hnojiv. Jako krátkodobé opatření ke zvýšení dostupnosti hnojiv pro zemědělce a ke stabilizaci cen navrhují využít část zemědělského rozpočtu na letošní rok, poskytnutí okamžité pomoci zemědělcům a rozšíření dočasného pozastavení dovozních cel na všechna minerální hnojiva kromě těch, která pocházejí z Ruska a Běloruska; na ty EU uvalila sankce.
„Naléhavě potřebujeme zajistit adekvátní dodávky hnojiv pro naše zemědělce a potřebujeme další opatření ke snížení jejich cen,“ prohlásil parlamentní zpravodaj a předseda výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Norbert Lins z řad evropských lidovců.
Španělský europoslanec Jorge Buxadé Villalba v rozpravě upozornil, že hnojiva od roku 2021 zdražila až trojnásobně.
Eurokomisař Janusz Wojciechowski v rozpravě připustil, že ceny hnojiv jsou na historickém maximu, ale upozornil, že ne všechny členské státy využily možnosti poskytnout zemědělcům kvůli tomuto problému státní pomoc. Dosud tak učinily Polsko, Řecko, Slovinsko a Malta, chystá se Španělsko.
„Nejen já, ale i mí kolegové v Evropské lidové straně, máme za to, že spíše než s pomocí státní podpory je třeba v této oblasti hledat společná evropská řešení,“ uvedla k tomu europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).
ČTK