Zemědělské podniky nemají příliš velký prostor pro rychlé úspory energií, protože hlavně v živočišné výrobě nelze omezit topení v budovách nebo chlazení hospodářských zvířat. Šetření by v takovém případě vedlo ke zhoršení životních podmínek zvířat a kvality potravin, sdělili zástupci firem. Podle ankety Agrární komory ČR firmám stoupají náklady na energie meziročně až o stovky procent.
Majitelka podniku Agro Měřín Lucie Večeřová uvedla, že v zemědělské činnosti nelze například přerušit provoz dojírny, protože by to vedlo ke zdravotním problémům zvířat, stejně tak nelze vypnout provoz sušírny plodin. „Kdybychom kukuřici nechali schnout volně na poli, zničí nám ji vlhkost nebo déšť,“ doplnila.
Podniku Proagro Nymburk stouply letos náklady za elektřinu i plyn pro chov drůbeže na dvojnásobek. Za první pololetí letošního roku firma za elektřina zaplatila o čtyři miliony více než loni, zhruba 7,75 milionu Kč. Za plyn zaplatila 3,19 milionu Kč, což je oproti roku 2021 také více než dvojnásobná částka.
Společnost Hanka Mochov, která pěstuje zeleninu na dvou farmách ve středních Čechách, podle aktuálních cen a loňské spotřeby predikuje, že za rok 2022 zaplatí za energie přes 16 milionů Kč. To je více než trojnásobek než loni, kdy byly náklady společnosti na energie zhruba pět milionů korun.
Cukrovarnická společnost Tereos již koncem září uvedla, že cukr z letošní sklizně bude kvůli růstu výrobních nákladů dražší. Společnost zpracovává zhruba 60 procent cukrové řepy, která v ČR vyroste. Její náklady na zpracování tuny rostlinného materiálu jsou letos o 236 procent vyšší než před rokem, oproti roku 2020 vzrostly o 380 procent, tvrdí firma.
Firma Pomona Těšetice na Znojemsku, která hospodaří na 32 hektarech jabloní, letos za první pololetí zaznamenala růst nákladů na elektřinu na jeden hektar o 22.500 Kč. Firmě také například meziročně o zhruba 660.000 Kč vzrostly náklady na energie pro provoz chladírny a skladování jablek.
Mluvčí holdingu Agrofert Pavel Heřmanský uvedl, že výrazné úspory energií by firmy holdingu musely dělat na úrok životních podmínek zvířat. Součástí skupiny je řada zemědělských firem. „Jediná možností, jak uspořit energie, je zavádění technologií s nižší spotřebou energií a využívání alternativních zdrojů, například fotovoltaiky nebo bioplynu. Obojí však znamená vysoké investice, kde při aktuálních výkyvech cen energií je velmi obtížné spočítat návratnost,“ doplnil.
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že komora vítá zastropování cen energií, poznamenal však, že v okolních zemích jsou maximální ceny nižší. Podle komory by se neměl cenový strop týkat energie z bioplynových stanic. „Za chvíli přijde zima a bude třeba vytápět stáje především menším hospodářským zvířatům, vytápění potřebují také skleníky se zeleninou,“ dodal Doležal.
ČTK