Výnos chmele bude letos menší, jeho kvalita je ale dobrá, vyplývá podle předsedy Zemědělského družstva Kokory Vladimíra Lichnovského z prvních dnů sklizně. Družstvo je největším producentem chmele v Olomouckém kraji. Pěstuje ho na 193 hektarech, což je třetina z celkové plochy. Po dvouletém výpadku kvůli pandemii covidu-19 sezonní práce při sklizni opět obstarávají především cizinci, doplnil Lichnovský.
Na začátku tohoto týdne sice zahájení sklizně přeťalo deštivé počasí, dnes se již ale opět ve chmelnicích naplno pracuje. „Zatím to vypadá, že úroda bude podprůměrná, šišky jsou velmi drobné. Je to dáno tím horkem, které bylo v červnu a v červenci. Kvalita je ale zatím dobrá. Takže výnos podprůměrný a kvalita dobrá, to jsou poznatky z prvních třech dnů sklizně,“ uvedl Lichnovský.
Podruhé zemědělci sklízejí chmel i z nově osázených chmelnic, které před dvěma lety poničila silná bouřka provázená větrem. V Nelešovicích a v oblasti Kokor zničila celkem 16 hektarů chmelnic, pohroma tehdy přišla týden před zahájením sklizně, kdy jsou porosty nejtěžší. Škody byly odhadnuty na zhruba 20 milionů korun. „Vše je již obnoveno, chmel je již v plodném stavu. Je již přesázen a už se sklízí. Letos nás zatím žádná přírodní katastrofa nepotkala,“ doplnil předseda družstva.
Sklizeň chmele potrvá v oblasti Kokor ještě zhruba dva týdny. Stejně jako před pandemií koronaviru práce letos znovu obstarávají především zahraniční brigádníci. „Máme zde přes agenturu Bulhary a skupinu z východního Slovenska, která zde byla již na jaře. Jsou zde také místní a doplňují je studenti ze zemědělské školy v Českém Těšíně. Na dvě směny, tedy na nepřetržitý provoz, je potřeba 150 až 170 lidí. Využíváme hlavně cizince,“ dodal Lichnovský. Za den si brigádník vydělá zhruba 1600 korun, zdejší studenty však podle předsedy družstva zřejmě odrazuje náročná práce.
Úroda chmele loni v Olomouckém kraji podle údajů Českého statistického úřadu díky příznivému vývoji počasí a vyšším hektarovým výnosům vzrostla meziročně o 122 tun na 998 tun. Chmel se v kraji v loňském roce pěstoval na ploše 621 hektarů. „Loni byla rekordní úroda, nejen u nás, ale i v České republice. Většinou nejsou dva roky rekordní po sobě, letos to proto bude podprůměrné,“ podotkl Lichnovský.
Nejlepší úroda chmele z poslední doby byla v Olomouckém kraji v roce 2016. Zemědělci tehdy podle Českého statistického úřadu sklidili 1093 tun chmele s průměrným výnosem 1,92 tuny na hektar, což bylo nejvíce za předešlých 15 sledovaných let.
ČTK