V Ústeckém kraji je sklizeno zhruba 65 procent procent ploch obilí. Výnosy jsou pod průměrem loňského roku, na vině je sucho. Mezi pěstiteli panuje obava z nízkých výkupních cen. Žně letos skončí zřejmě rekordně rychle. Řekl to předseda krajské agrární komory Jaroslav Brožka.
Pod střechou mají pěstitelé zhruba 65 procent pšenice a stejný podíl jarního ječmene, což jsou hlavní plodiny, sklizeno je kolem 90 procent řepky. „Bude to opět rok velmi špatný. Od června u nás prakticky nekáplo, což se projevuje na výnosech,“ uvedl Brožka. Největší plochy s obilím a řepkou jsou v Ústeckém kraji v okrese Chomutov a Louny, což jsou zároveň oblasti v tzv. srážkovém stínu Krušných hor. Nepršelo tu ani v sobotu ani v předchozích dnech, kdy se zbytek republiky potýkal s vydatným deštěm. „V okrese Litoměřice sice sucho nebylo, ale tam zase měli kroupy. Proti nim je nicméně možné se pojistit, proti suchu nikoliv,“ uvedl Brožka.
Z údajů ministerstva zemědělství vyplývá, že průměrný výnos je u pšenice ozimé 5,15 tuny z hektaru, republikový průměr je 6,25 tuny z hektaru. U ječmene jarního je na severu Čech průměr 4,08 tuny z hektaru a u ječmene ozimého 5,71 tuny z hektaru. „Ječmen ozimý suchu trochu utekl, ale zbytek spíše doschl než dozrál,“ podotkl Brožka. Průměr u řepky je 2,99 tuny na hektar, republikový průměr je 3,26 tuny na hektar.
Obavu mají pěstitelé z výkupních cen. „S cenami zahýbe podpis smlouvy mezi Ruskem a Ukrajinou o uvolnění skladů s obilím. Ale je předčasné ještě o tom konkrétně hovořit. Situace však není dobrá, navíc suchem trpí i další plodiny jako například kukuřice,“ uvedl předseda.
Zemědělci se teď snaží využít počasí bez deště a sklidit co nejvíce. Pokud nebude výrazněji pršet, bude do konce týdne většina obilí posekaná. „Za celou mojí čtyřicetiletou kariéru jsme skončili nejdříve 8. srpna, takže letos asi padne rekord,“ dodal Brožka.
ČTK