Zemědělství patří mezi průmyslové odvětví, které se v dnešní době bez vážních systémů neobejde. Některé způsoby vážení, jako je navažování krmných směsí nebo vážení sil a nádrží, patří k rozšířeným způsobům využití vážních systémů. Kde všude se dají váhy pro zemědělství ještě využít a proč je automatizace vážení stále oblíbenější?
Kdo a proč váhy pro zemědělství využívá
Specializované vážní systémy pro zemědělství jsou určeny zejména pro zemědělská družstva, chovatele, pěstitele, bioplynové stanice nebo výkupny zemědělských produktů. Váhy umožňují nejen zjišťování hmotnosti materiálu, krmiv, osiv, rostlinného materiálu nebo živých zvířat, ale slouží i pro kontrolu zatížení a přetížení zemědělské techniky (silniční mostní nebo přejezdové váhy).
Vážní systémy osazené vysoce spolehlivými tenzometrickými snímači zatížení se mohou propojovat s vážním softwarem, který umožňuje evidenci vážení, kontrolu dodavatelů a odběratelů nebo tisk štítků. Moderní vážní systémy velmi zefektivní celý provoz, zpřesní kontrolní procesy a umožní sledování a porovnávání poklesů či růstu výroby.
Výběr spolehlivého dodavatele vážního systému
Pokud jste v situaci, kdy potřebujete navrhnout a nainstalovat vážní systém určený pro zemědělství, obraťte se na prověřeného a zkušeného dodavatele vážních systémů, který má s tímto typem instalací zkušenosti.
Společnost M.E.N. expert, patřící mezi přední české prodejce vážních systémů, vám připraví návrh vážního systému na míru. Součástí služeb je i poskytnutí instalace, servisu a revizí vážních systémů.
Jaké využití mají váhy a vážní systémy pro zemědělství
Vážní systémy mají v zemědělství široké uplatnění. S jejich pomocí lze:
- sledovat stav hladiny v nádržích, silech, násypkách a dalších nádobách;
- provádět vážení živých zvířat;
- navažovat a dávkovat krmné směsi;
- sledovat množství krmiv pro zvířata;
- kontrolovat navažování surovin během jejich plnění a balení;
- provádět vážení prostřednictvím paletových vah;
- využívat vážení pomocí jednoúčelových strojů;
- provádět vážení na jeřábových hákových a závěsných vahách;
- kontrolovat na mostních vahách zatížení zemědělské techniky;
- využívat obchodní váhy;
- vážit i v prostředí s vysokými teplotami nebo rizikem výbuchu.
Samoobslužné vážení – cesta k efektivnímu provozu
Velkou výhodou je v zemědělství využití samoobslužných vážních systémů, které velmi urychlí celý proces vážení. Své využití najdou jak při výrobě, tak v situacích, kdy je potřeba pracovat s nákladem. Proces, kdy je řidič zemědělské techniky automaticky naváděn k najetí na váhu, provedení identifikace přiložením čipu, výběru typu vážení (nakládka, vykládka, typ směsi nebo materiálu atd.) a vytištění vážního lístku je velmi efektivní a praktický.
V poslední době patří k oblíbeným funkcím vážního softwaru také nastavení samoobslužného prodejního místa (šetří náklady na obsluhu) nebo propojení s GPS, které umožňuje sledovat pohyb zemědělské techniky (umožňuje optimalizovat trasy a snížit spotřebu paliv).
Jak poznat kvalitní tenzometrické snímače zatížení
Abyste mohli získávat přesná data o vážení, je nutné, abyste měli na vážních systémech nainstalované kvalitní tenzometrické snímače. Poradíme vám, co rozhoduje o tom, zda je snímač kvalitní nebo ne.
Vážní systémy jsou složeny ze tří základních prvků:
- nosiče břemene,
- tenzometrického snímače zatížení,
- vyhodnocovací jednotky.
Tenzometry se zpravidla vyrábějí z nerezové oceli, niklované oceli nebo hliníkové slitiny. Je velmi důležité, aby byla zaručena absolutní přesnost deformace těla na tenzometr, aby časem nedocházelo k deformaci snímače a aby si snímač zachoval své vlastnosti několik let, a to i při působení různých teplot.
Nejjistějším způsobem, jak si zajistit kvalitu tenzometrických snímačů zatížení, je spolupráce se společností, která vám nabídne návrh a instalaci tenzometrů od prověřených výrobců, jako jsou Vishay, Zemic nebo Dini Argeo.
Kvalita snímačů zatížení a jaké faktory o ní rozhodují
Podle zkušeností společnosti Manat, která se specializuje na návrh, instalaci a servis tenzometrických snímačů zatížení, panuje mylná informace, že se kvalita měření odvíjí od zpracování změny signálu z tenzometru. Největší vliv na kvalitu výstupu ze snímače má ve skutečnosti materiál, ze kterého je snímač vyroben.
Materiál, ze kterého je zhotoveno tělo snímače, nesmí během zatížení měnit pružné deformace (neboli elastické) na deformace trvalé (plastické). Zjednodušeně řečeno se snímač musí po měření vracet zpět do původního tvaru a nesmí ho ovlivňovat faktory, jako jsou:
- velikost síly (výjimkou je překročení kapacity snímače),
- počet cyklů zatížení,
- doba používání.
Okopírovat složení materiálu a způsob, jakým byl zpracován, je velmi těžké. Prověření výrobci vám samozřejmě zaručí tu nejvyšší kvalitu a spolehlivost tenzometrů.
Vliv na kvalitu snímače má také umístění tenzometrů na tělese snímače a způsob, jakým jsou přilepeny. Toto už je možné částečně napodobit. Rozhodujícím faktorem je i výstup ze snímače zatížení měřený v hodnotách mV/V, který by měl mít hodnotu 2 nebo 3 (menší než 2 značí malou citlivost snímače).
Problémy s nekvalitními snímači zatížení
Tenzometrický snímač by měl mít tzv. creep (nulové tečení). Doporučujeme vyhnout se snímačům vyráběným mimo EU a USA, které mají právě s tímto velký problém.
S čím se můžete setkat u nekvalitních tenzometrických snímačů zatížení:
- “tečení” po určité době používání,
- trvalá deformace,
- změny charakteristiky,
- ovlivnění výsledků měření.
Při výběru tenzometrického snímače zatížení si vždy ověřte od jakého výrobce snímač pochází a věnujte pozornost zkušenostem firmy, která vám bude snímače instalovat.
Mohlo by Vás zajímat:
Čím se řídit při výběru vážních systémů pro vážení sil a nádrží