Zemědělství je nejstarší a nejdůležitější obor na světě. V průběhu času lidstvo urazilo dlouhou cestu ve způsobu hospodaření a pěstování plodin díky zavedení různých zemědělských technologií. Tento trend bude pokračovat, protože robotické systémy a umělá inteligence (AI) umožňují zemědělským podnikům být ziskovější, efektivnější, bezpečnější a šetrnější k životnímu prostředí.
Proto jsou technologické společnosti, jako je Agmatix, průkopníky zemědělské revoluce založené na těchto principech.
Průkopníci zemědělské revoluce
Vzhledem k tomu, že světová populace stále roste a množství orné půdy se snižuje, je pro zemědělce nezbytné, aby byli kreativní a zefektivnili svou činnost a využívali méně půdy k produkci většího množství plodin zvýšením produktivity a výnosů z obhospodařovaných hektarů.
Podle zprávy Světového vládního summitu nazvané »Zemědělství 4.0 – budoucnost zemědělských technologií« budeme muset do roku 2050 kvůli neustále rostoucí poptávce vyprodukovat o 70 % více potravin. A vzhledem k tomu, že zemědělská půda je omezená, bude muset velká část této zvýšené nabídky pocházet ze zefektivnění současných pěstebních ploch.
Zemědělství již nyní zaostává, přičemž přibližně 800 milionů lidí na celém světě trpí hladem a předpokládá se, že světová populace do roku 2050 vzroste na téměř 10 miliard. Při současné trajektorii bude v roce 2030 stále 8 % světové populace trpět podvýživou.
Další problémy spojené s vodou, dopady na životní prostředí a úbytkem orné půdy na pozadí globálního oteplování a růstu populace přivádějí lidstvo do bodu, kdy se musí přizpůsobit a inovovat, aby přežilo. Stejně jako v dobách předcházejících první zemědělské revoluci náš způsob života a spotřeby neumožňuje, aby status quo pokračoval tak, jak je.
Obliba umělé inteligence
Zemědělství s umělou inteligencí, chcete-li zemědělství 4.0, se naštěstí vyvíjí rychlým tempem, aby tyto rostoucí problémy v celém zemědělství řešilo. Podobně jako v případě Průmyslu 4.0 jde o další velké trendy, kterým toto odvětví čelí, včetně většího zaměření na nástroje pro přesné zemědělství, stejně jako na zemědělské technologie (AgTech), internet věcí (IoT) a využívání velkých dat k dosažení vyšší efektivity podnikání a lepších rozhodnutí tváří v tvář výzvám, jako je rostoucí populace a změna klimatu.
V zemědělské komunitě již roste obliba používání technologií umělé inteligence, protože tyto systémy jsou stále více integrovány do současných strojů. Při současném vývoji je monitorování zemědělství pomocí IoT nejrychleji rostoucím segmentem zemědělských technologií, který by měl do roku 2025 dosáhnout 4,5 miliardy dolarů.
Celosvětové výdaje na chytré, propojené zemědělské technologie a systémy jako celek, včetně využití umělé inteligence a strojového učení v zemědělství, se podle odhadů do roku 2025 ztrojnásobí a dosáhnou 15,3 miliardy dolarů ročně.
Zemědělství 4.0 již nebude záviset pouze na rovnoměrné aplikaci vody a dalších vstupů pro plodiny na celá pole. Místo toho budou zemědělci s využitím umělé inteligence jako součásti zemědělství 4.0 používat minimální množství potřebná pro produkci a zaměří se na konkrétní oblasti, aby efektivněji a ziskověji produkovali lepší výnosy.
Tyto inteligentní technologické pokroky znamenají, že krajina a zemědělské operace budoucnosti budou vypadat zcela jinak a bude zahrnovat inteligentní technologické pokroky, jako jsou senzory, zařízení, stroje a informační technologie.
Data, která zemědělci shromažďují prostřednictvím těchto technologií, lze využít pro řízení polních pokusů ke spolupráci a sdílení mezi zúčastněnými stranami za účelem plánování, organizování a analýzy polních pokusů, což je hnacím motorem nových inovací v zemědělství.
Překonávání překážek
Agrotechnické společnosti, jako je Agmatix, již začaly tyto nové technologie využívat. Harmonizací a standardizací všech agronomických dat a jejich přeměnou na využitelné poznatky tato společnost zpřístupňuje výsledky z velkých dat univerzálně. Díky podpoře profesionálů v zemědělství po celém světě se jim daří překonávat překážky v udržitelné produkci a kvalitě potravin, mimo jiné prostřednictvím optimalizace výživy plodin.
Možnosti využití umělé inteligence v dnešní zemědělské sféře se zdají být téměř neomezené, ale schopnost zlepšit předpovídání výnosů plodin je pravděpodobně jednou z jejích nejkritičtějších schopností. Tento proces zahrnuje využití senzorů a dronů v reálném čase, které poskytují data a vizuální analýzy založené na půdních, meteorologických a environmentálních parametrech a parametrech plodin. To v konečném důsledku pomáhá zemědělcům získat maximum z jejich plodin a vyhnout se plýtvání.
Dalším užitečným způsobem, jak využít technologii umělé inteligence ke snížení množství odpadu, je optimalizace aplikace výživy pro plodiny. S rostoucími cenami produktů roste poptávka po technologiích, které snižují náklady a zároveň zvyšují výnosy.
Tyto nové technologie umělé inteligence mimo jiné pomáhají zemědělcům, a hlavně agronomům vypočítat správnou kombinaci pesticidů a hnojiv, kterou je třeba použít na určité ploše, a zároveň omezit aplikaci pouze na ty plochy pole, u nichž se ukáže, že je třeba je ošetřit.
Kromě toho jsou pomocí AI usnadněny a zproduktivněny i další oblasti, na které se zaměřuje celé odvětví, jako je mapování výnosů za účelem zjištění zákonitostí, identifikace úniků při zavlažování, řešení nedostatku pracovních sil a sledování zdravotního stavu hospodářských zvířat.
Potřeba sofistikovaných nástrojů
Aby se toto odvětví mohlo přizpůsobit a prosperovat v souladu s rostoucími trendy, bude nevyhnutelně docházet k většímu využívání různých přesných nástrojů a sofistikovaných technologií napříč celým zemědělstvím, a to od umělé inteligence, robotů a dronů až po IoT, teplotní senzory, letecké snímky pozemků, pozemní/půdní senzory a GPS. Jako u každé technologie však dosažení skutečného a dlouhodobého úspěchu přesahuje rámec fyzických zařízení a závisí výhradně na způsobu jejich používání.
Pro zemědělství je dosažení této kritické efektivity a zvýšení produktivity závislé na efektivním využití různých nástrojů k získávání a poskytování užitečných, živých informací zemědělcům, a také na zajištění přesné správy těchto zařízení, která mají různé výstupy, formáty a typy dat. To vyžaduje sofistikované nástroje a software pro integraci s obrovským množstvím velkých dat a výzkumných informací.
Společnost Agmatix již v této oblasti přináší výsledky, přičemž řada ověřených případových studií dokládá úspěch jejího systému Digital Crop Advisor: systému pro podporu rozhodování založeného na datech a využívajícího velké množství dostupných dat k optimalizaci každodenní správy plodin.
Jako první jednotný motor na světě, který řídí cyklus agronomických inovací od výzkumných a experimentálních dat až po smysluplné akce v reálném životě, dokáže tato technologie číst a interpretovat tisíce různých datových bodů, které se běžně používají v celém zemědělském odvětví, a pomáhá tak agronomům a zemědělcům přijímat lepší rozhodnutí, která v konečném důsledku zvyšují výnosy a kvalitu plodin.
Uložení těchto dat na jednom místě je výhodné pro správu všech minulých i budoucích údajů z pokusů, což umožňuje systém Agmatix Agronomic Trial Management. Spojení bohatého výzkumu, reálných dat a klíčových poznatků z oboru v rámci inteligentního a špičkového systému nabízí obrovský potenciál. Pokud jde o potenciál rozvíjejících se technologií AgTech, je to skutečně jen začátek; je to vpravdě úrodná půda pro růst.
(zdroj Agmatix)
(zpracovala ema)