Výkupní ceny živé drůbeže jsou aktuálně o zhruba 17 procent vyšší než byl průměr za loňský rok. V obchodech cena stoupla o 30 procent. Výrobci jsou i přes zvýšení výkupních cen zhruba šest korun pod výrobními náklady. Řekla to předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Podle Českého statistického úřadu v květnu stoupla inflace o 16 procent a růst táhnou kromě bydlení a pohonných hmot také ceny potravin.
Loňský průměr cen zemědělských výrobců byl podle Dlouhé 23,11 Kč za kilogram živě drůbeže, nyní se výkupní cena pohybuje okolo 27 korun. Firmám rostou hlavně náklady na krmné směsi a energie. „Kupní síla především nízkopříjmových skupin obyvatel se může spíše omezit, ne úplně zastavit, jelikož drůbeží maso je velice oblíbené pro rychlou a snadnou kuchyňskou úpravu a doposud nízkou cenu,“ uvedla Dlouhá.
Drůbežáři apelují, podobně jako například Potravinářská komora, na vládu, aby zavedla kompenzace vysokých cen energií v rámci tzv. dočasného krizového rámce EU. Uvítali by, aby nastavení bylo co nejjednodušší a kompenzace kopírovala růst ceny energií.
Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové by kompenzace snížily tlak na růst cen a nyní bude hodně záležet na politice vlády. Upozornila na to, že řada států EU již krizového rámce využila. „Francouzi díky tomu napumpují do svého zemědělského potravinářského sektoru čtyři biliony korun. Poláci nezůstali pozadu, Němci, Španělé, u nás se neděje vlastně nic a klesá nám konkurenceschopnost,“ uvedla.
Podporu podniků připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu, které již dříve uvedlo, že na kompenzace by mohlo připadnout sedm miliard korun. Podpora na dodatečné náklady kvůli zvýšení cen plynu a elektřiny se podle dočasného krizového rámce smí vztahovat k období od února do prosince letošního roku. Nárok na dotace budou mít jen firmy, které prokážou měsíční nárůst nákladů na energie o 200 procent ve srovnání se stejným období loňského roku.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy jsou růsty cen způsobeny spíše panikou než skutečným nedostatkem surovin. Někteří velkozemědělci podle něho současnou situaci využívají a prodávají staré zásoby za nové ceny. Pokud chce stát lidem od zdražení potravin ulevit, ministerstvo zemědělství by mělo navrhnout snížení daně z přidané hodnoty, upozornil. Snížení daně by pomohlo i podle Večeřové.
Kompenzace požadují také pekaři. „Stoupající cena pečiva může vést ke snížení spotřeby. Už to sledujeme u dražších výrobků, jako je sladké pečivo, které je nahrazováno levnějšími variantami,“ uvedl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Dodal, že lidé více šetří a dražší pečivo méně vyhazují, což také vede ke snížení spotřeby. „Běžné pečivo je i po oprávněném zdražení stále nejlevnější potravinou po energetické a nutriční stránce,“ dodal.
Na zdražování potravin upozornilo i ministerstvo zemědělství, které provádí monitoring cen potravin. „Z posledních dat například vyplývá, že pokud srovnáme dostupné průměrné spotřebitelské ceny v období měsíce dubna (15. týden) a května 2022 (19. týden), pak podle statistiky ČSU u většiny položek došlo k dalšímu nárůstu maloobchodní ceny,“ sdělil ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
MZe požádalo ministerstvo financí o provedení cenového šetření uplatňovaných nákupních a prodejních cen vybraných potravinářských výrobků v obchodních řetězcích od 1. června. „Podobné cenové šetření u potravin bylo realizováno v roce 2016 z důvodu krize na trhu s potravinářskými výrobky,“ doplnil Bílý.
Potraviny a nealkoholické nápoje letos v květnu meziročně zdražily o 15,1 procenta. Zdražování potravin a nealkoholických nápojů zrychluje, v dubnu jejich ceny pro spotřebitele meziročně stouply o 10,7 procenta.
ČTK