V ranobramborářských oblastech začala tento týden hlavní sklizeň raných odrůd brambor. Loni to bylo kvůli špatnému počasí o týden později. Pěstitelé očekávají průměrnou sezonu. Ve středních Čechách pěstují brambory na více než 5000 hektarech, výměrou se přibližují k Vysočině, kde se pěstují později sklízené odrůdy. Letos zemědělci bramborami osázeli asi o šest procent méně polí, přesné údaje oznámí statistický úřad zhruba v polovině června. Novinářům to dnes při zahájení sklizně v Předměřicích nad Jizerou řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.
Poslední dvě sezony byly pro pěstitele brambor podle Králíčka problematické zejména kvůli pandemii. „Pokles spotřeby brambor a výrobků z brambor, redukce výrobních a dopravních kapacit byly jednou z příčin, proč část pěstitelů neuplatnila svoji produkci ani za výrazně nižší cenu,“ uvedl Králíček. Loni se v Česku vypěstovalo 812.000 tun brambor na ploše 28.850 hektarů, v zemědělském sektoru to bylo 22.824 hektarů.
Podle Králíčka je předčasné odhadovat celkovou letošní sklizeň, rozhodující budou letní měsíce. „Sušší počasí na Vysočině umožnilo včasnou výsadbu a nyní úhrny srážek vláhu z větší míry doplní. Zde o výnosu a produkci rozhodne průběh srážek v červenci a srpnu. Obecně lze říci, že z pohledu vláhy nenastaly u brambor významné výkyvy a zatím lze předpokládat průměrnou úrodu,“ řekl Králíček.
Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka upozornil na to, že brambory a zelenina jsou citlivé komodity a od roku 2023 skončí jejich podpora z Evropské unie, jde zhruba o 5000 korun na hektar. Pěstitelům se podle něj vyplatí přejít například na obiloviny nebo řepku. Malé farmy podle Hanky nejsou schopny zajistit velké objemy, které požadují obchodní řetězce. Rozhodnutí vládní koalice nastavit dotace ve prospěch menších zemědělců povede podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala také k útlumu pěstování například brambor nebo ovoce.
Ministerstvo zemědělství připravuje pro pěstitele citlivých komodit, jako jsou například pěstitelé brambor, balíček mimořádných podpor. „Celkově je tam připraveno 810 milionů korun,“ řekl náměstek ministra zemědělství Petr Jílek. Částku si rozdělí pěstitelé brambor, jablek, chovatelé dojného skotu, prasat a drůbeže, o přesném rozdělení mezi sektory bude vláda jednat až v červenci. Příjem žádostí bude v poslední červnové dekádě a zemědělci by měli příspěvek dostat na přelomu srpna a září. Ministerstvo podle Jílka připravuje i podporu pro organizace producentů. Pro lepší pozici na trhu je podle něj potřeba, aby se čeští pěstitelé brambor sdružovali.
Česko je v produkci brambor soběstačné zhruba ze 75 procent, kolem 150.000 tun brambor se dováží. Problémem jsou podle Hanky také nedostatečné skladovací kapacity „Pěstitelé si nemohou brambory uskladnit a počkat třeba na lepší cenu,“ doplnil.
ČTK