Některá hnojiva v Česku zdražila proti loňskému roku i více než čtyřnásobně. Podle ceníku, který má k dispozici Zemědělský svaz ČR, výrazně stoupla cena všech hnojiv. Na trhu jich je také nedostatek. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal upozornil na to, že kvůli zdražení museli letos zemědělci upravit dávkování, což se může projevit na výnosech plodin.
Podle mluvčího svazu Vladimíra Píchy se nejvíce používají dusíkatá hnojiva jako ledek nebo močovina. Ledek loni zemědělci nakupovali za 4450 korun za tunu, letos za 18.500 korun. Močovina podražila z 6800 korun na 29.000 korun.
V současnosti jsou již pole pohnojená, podle Doležala zemědělci, kteří neměli dostatek zásob hnojiv, museli nakupovat na volném trhu, kde ceny meziročně stouply o stovky procent. „Vzhledem k tomuto zdražení byli nuceni upravit dávkování, což se může projevit na výnosech plodin. V tuto chvíli ale není možné predikovat, do jaké míry to bude mít vliv, protože roli hraje řada dalších faktorů včetně počasí,“ uvedl.
Alternativních řešení podle Píchy mnoho není. Určitou výhodu mají podniky, které se věnují i živočišné výrobě a mohou používat hnůj nebo kejdu. „Částečně lze živiny dodat před založením porostu ponecháním rostlinných zbytků po sklizni, případně zeleným hnojením a následným zapravením do půdy,“ uvedl.
Organických hnojiv ale také může být nedostatek. Zemědělci varují, že firmy budou v souvislosti se zdražováním všech nákladů nebo kvůli změnám v nastavení dotací omezovat chovy. Pokud by došlo k útlumu živočišné výroby, může být také nedostatek organických hnojiv. Podle nedávného průzkumu Agrární komory omezení chovů chystá více než polovina oslovených firem.
V Česku podle ČSÚ se stavy chovů prasat meziročně snížily o 5,6 procenta na 1,43 milionu kusů, počet prasnic se snížil o víc než desetinu na necelých 81.000. Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jan Stibala je ekonomická situace chovatelů velmi špatná a pokud se situace na trhu zásadně nezmění, budou se chovy snižovat ještě víc a to povede k dalšímu nedostatku organických hnojiv. „Za současné situace, kdy je nedostatek průmyslových hnojiv, může docházet k nedostatečnému hnojení půdy a tím ke zhoršování úrodnost,“ uvedl.
ČTK