V Častohosticích na Třebíčsku otevřela skupina Rhea holding novou farmu na odchov prasnic. Stáje pro 600 prasnic postavila během posledního roku místo zastaralého areálu na chov prasat firmy Zeos Vesce, který před lety přestal sloužit. Na investici za 115 milionů korun dostal holding dotaci 35 milionu. Při otevření provozu to novinářům řekl majitel holdingu Josef Kolář. V areálu je vysazeno na 400 ovocných stromů.
Holding se stal vlastníkem firmy Zeos Vesce před deseti lety. Ztrátové chovy nejdřív zrušil a pak investoval do nových. Ve vsi Vesce už má moderní chov skotu, kde je 240 dojnic. Po plném zprovoznění nového areálu v Častohosticích bude možné hnojit pouze organicky všech 600 hektarů polí, které k této farmě patří. Podle Koláře nebude potřeba dokupovat průmyslová hnojiva.
„Toto si myslím, že je cíl, který by měl sledovat každý zemědělec a koneckonců to po nás chce i Evropská unie,“ uvedl Kolář. Hnojení organickými hnojivy pomáhá zlepšit vlastnosti půdy, v dnešní době tomu podle majitele holdingu nahrává i ekonomická situace, protože průmyslová hnojiva výrazně zdražila. „Této farmě to může být úplně jedno,“ řekl.
Holding investuje do chovu prasat, i když je ztrátový. „Ale zemědělství je dle mého názoru o dlouhodobosti,“ uvedl Kolář. Doplnil, že skupina kromě vepřového masa produkuje hovězí a kuřecí maso, mléko a ryby a má rostlinnou výrobu. „Vždycky nějaká komodita nefunguje, teď zrovna nefunguje vepřové maso. Byla doba, kdy nefungovalo mléko a vepřové maso bylo zase dobré, takže v ekonomice si to pomáhá,“ uvedl.
Areál v Častohosticích se bude zabývat odchovem prasnic určených pro další chov. Kromě zootechnika tam budou pracovat čtyři lidé. Dodržovat podle Koláře budou muset přísná hygienická pravidla. U stájí je velká zakrytá jímka, do níž poteče kejda podzemními kanály. Kolář uvedl, že firma má techniku, která kejdu zapravuje 15 centimetrů do půdy jedním přejezdem.
Obec Častohostice se 180 obyvateli se podle starostky Marie Vláčilové (bezpartijní) obnovení chovu prasat nebránila. „My jsme udělali veřejnou schůzi, kde tedy musím říci, že občané byli pro, protože jsme byli zemědělská vesnice,“ řekla. Jedinou podmínkou bylo to, aby se vjezd na farmu vyhnul vesnici, což holding splnil.
Zemědělská skupina s 500 zaměstnanci obhospodařuje v jižních Čechách, na jihozápadní Moravě a jižním Slovensku 22.000 hektarů pozemků. Loni měl holding podle předběžných výsledků tržby přes dvě miliardy korun, zisk EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) bude 480 až 490 milionů.
V Jemnici na Třebíčsku chce holding postavit velkokapacitní výkrmnu kuřat, což kritizuje spolek Za dobrý život na Jemnicku. Zastupitelé Jemnice koncem dubna návrhu obyvatel na vyhlášení místního referenda nevyhověli.
ČTK