Agrární komory z devíti zemí střední a východní Evropy včetně České republiky žádají, aby se přehodnotila některá opatření ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal) v zájmu zvýšení produkce potravin v EU, a to i v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Vyplývá to ze společného prohlášení, na kterém se zástupci zemědělců dohodli na jednání v Bratislavě. Obhajovali rovněž rostoucí ceny potravin a vyjádřili připravenost pomoci ukrajinským zemědělcům.
„Nepotřebujeme evropskou zelenou dohodu, potřebujeme motivovat zemědělce, aby produkovali. Občany nebude zajímat uhlíková bilance, ale bilance na jejich účtech,“ řekl novinářům prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal. Dodal, že zemědělci bez zásob levnějších hnojiv zvažují, že budou hnojiva používat méně. Dusíkatá hnojiva zdražila kvůli vyšším cenám zemního plynu, který je hlavní surovinou při jejich produkci.
Zástupci zemědělců žádají, aby se přehodnotily a změnily termíny plnění cílů Zelené dohody pro Evropu, a to zejména v oblasti snižování spotřeby pesticidů, hnojiv či navýšení plochy pro ekologické zemědělství. Cíle dohody byly podle nich sestavovány před vypuknutím koronavirové krize, jakož i války na Ukrajině, která je velkým producentem obilí. Uvítali by rovněž vyplácení záloh na přímé platby dříve než na podzim a změny ohledně dotací ve prospěch chovu prasat, produkce mléka a krmných směsí.
„Vyzýváme Evropskou unii a Evropskou komisi, aby zmírnily dopady některých politik a aby dovolily zemědělcům produkovat více. Zvednutý prst, který nám ukázal covid-19 a Ukrajina, je obrovským mementem pro všechny,“ řekl šéf Slovenské zemědělské a potravinářské komory Emil Macho, který očekává další zdražování potravin. Rostoucí ceny potravin zdůvodnil vyššími cenami hnojiv, nafty či tlakem na zvýšení mezd pracovníků.
Podle Macha uvolnění mimořádných 500 milionů eur (12,2 miliardy korun) Evropskou komisí na pomoc zemědělcům představuje pouze krátkodobou výpomoc.
Kromě zástupců agrárních komor Česka a Slovenska se do jednání zapojili také jejich kolegové z Maďarska, Polska, dvou pobaltských zemí, dále Bulharska, Chorvatska a Rumunska. Vyjádřili rovněž připravenost pomoci ukrajinským kolegům, a to formou darování osiva, hnojiv a prostředků na ochranu rostlin.
ČTK