Ovocnáři na Litoměřicku se shodli, že je pěstování meruněk ekonomicky nevýhodné. Před mrazy, které ČR zasáhnou v pátek večer, tak stromy chránit nebudou. Někteří dokonce jejich pěstování omezují.
Meteorologové uvedli, že před mrazy je možné stromy chránit lehkým postřikem porostů drobnými vodními kapičkami, a to zpravidla před východem Slunce, když teploty klesají pod nulu. Zmínili i metodu dýmování či zakuřování pomocí spalování vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti stromů.
Na čtyřech hektarech pěstuje meruňky zemědělské družstvo Liběšice na Litoměřicku. Podle jeho předsedy Martina Kaly jde o okrajovou činnost. „Teď jsme pěstování meruněk utlumili a třeba časem ho chceme zase obnovit,“ uvedl ovocnář. Důvodem je, že se pěstování peckovin nevyplatí. „Letos bude obecně asi míň meruněk kvůli mrazům. Navíc pojišťovny nechtějí peckoviny moc proti mrazům pojišťovat, protože to je jednou za dva, tři roky,“ doplnil Kala s tím, že meruňky chránit před mrazem nebude. Družstvo se teď zaměřuje například na pěstování jablek a hrušek.
Pěstitel meruněk Jakub Buřil z Horních Beřkovic na Litoměřicku chránit meruňkové sady před nízkými teplotami také neplánuje. „Nemáme na to prostředky a sice jsou stromy v plném květu, ale měly by vydržet do minus tří stupňů,“ uvedl pěstitel. Dřív meruňky v sadech zabíraly 30 hektarů, ovocnáři je ale kvůli přestárnutí postupně kácí. „Zbyde nám asi jeden hektar. Ekonomicky se to nevyplatí, takže zatím nové sázet nebudeme,“ dodal Buřil.
Družstvo Klapý na Litoměřicku pěstuje meruňky na ploše o velikosti 5,5 hektaru. Před mrazy stromy chránit nebude, protože nedisponuje mlžením a u metody dýmování jde podle ředitele družstva Otakara Šaška o štěstí. „Hodně záleží na tom, kam fouká vítr a musí to pokrýt všechny stromy,“ uvedl. Částečně se podle něj ale meruňky urodí. „Začaly kvést tři dny zpátky, ale je to postupné. Paradoxně květ není náchylný na mráz tolik, jako když strom odkvétá a začíná se tvořit plod,“ řekl Šašek. Důležité je podle něj také to, zda už květy opyloval hmyz. „Když odkvetou a nejsou po opylování, tak se meruňka stejně neurodí,“ podotkl ředitel. Včely podle něj lítají do sadu až ve chvíli, kdy je teplota vyšší než 12 stupňů Celsia, čmeláci vylétají už při osmi stupních. „Proto my nakupujeme čmeláky a letos tu také nějaké máme,“ dodal zemědělec.
ČTK