Letošní úroda meruněk je kvůli počasí v ohrožení. Důvodem je podle odborníků z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici velké množství slunečního svitu v lednu a únoru i velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které jsou na jihu Moravy v těchto dnech. Univerzita o tom informovala v tiskové zprávě.
„U některých druhů meruněk skončilo období zimního klidu už v průběhu prosince. U dalších pak v průběhu ledna, což je také nezvykle brzy. Oproti loňsku pak v průměru o 15 až 20 dní dříve,“ uvedl Tomáš Nečas z Ústavu ovocnictví.
Špatný vliv má na stromy i sucho, kdy srážky od počátku roku dosahují kritické úrovně 26,3 milimetru oproti dlouhodobému normálu 73 milimetrů. Dalším faktorem pak je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který ovlivňuje rašení pupenů. Zatímco v posledních třech letech dosahoval počet hodin slunečního svitu v lednu a únoru 114,9 hodiny, letos to bylo 210,7 hodiny.
„Zásadním kritickým faktorem jsou teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami, které již v současném stadiu narašení květních pupenů navozují u náchylnějších odrůd stav šokového poškození generativních orgánů květů. Podle našich výsledků dochází v současné době k poškození u skupiny odrůd příbuzných odrůdě Velkopavlovická až na úroveň více než 80 procent poškození květů, u většiny ostatních odrůd dosahuje poškození květů 40 až 60 procent a zcela výjimečně u některých odrůd prozatím na úrovni relativně bezpečných 20 procent,“ dodal Nečas.
Poškození se týká i mandloní, a to zejména tam, kde v noci klesaly na začátku týdne teploty až devět stupňů pod bod mrazu.
„Bohužel čas do bezpečného období v periodě zrání meruněk je ještě dlouhý a průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný, proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ dodal Nečas.
ČTK