Lovosická Lovochemie dvakrát omezila výrobu hnojiv, a to v prosinci a lednu. Produkci omezují i další firmy. Hrozí, že na trhu budou hnojiva chybět, a to právě ve chvíli, kdy je potřebují zemědělci na jarní práce na polích nejvíce. Cena hnojiv výrazně vzrostla už loni a letos trend růstu pokračuje. Řekl to Pavel Heřmanský, mluvčí skupiny Agrofert, do které Lovochemie patří. Lovosický podnik je největším výrobcem hnojiv v Česku.
Příčinou růstu cen hnojiv byl v loňském roce podle Heřmanského růst ceny zemního plynu, který tvoří přibližně 90 procent variabilních nákladů výrobců minerálních hnojiv. Trend růstu ceny zemního plynu pokračuje a k tomu rostou ceny elektřiny a ropy. „Z těchto důvodů masivně rostou ceny všech vstupů a výrobních nákladů,“ uvedl mluvčí.
Zákazníci v podzimní sezoně nakupovali podle mluvčího přibližně podobné množství hnojiv jako v předchozích letech. Část zemědělců ale hnojiva nenakoupila a spekulovala o poklesu ceny v jarních měsících. „Hnojiv bude nedostatek, protože se mnoho výrobců minerálních hnojiv v EU za současné situace rozhodlo omezit výrobu, nebo ji dokonce úplně zastavit,“ uvedl Heřmanský.
Lovochemie částečně omezila produkci v prosinci a lednu. „V současné chvíli vyrábíme bez omezení. O výrobě na další měsíc budeme rozhodovat v posledním březnovém týdnu,“ řekl mluvčí.
V roce 2021 vyrobili v Lovosicích přibližně 900.000 tun hlavních hnojiv, což je oproti roku 2020 mírný nárůst. Přibližně 60 procent zákazníků je z ČR a 40 procent výrobků vyváží firma do Evropské unie i mimo ni. Ledek vápenatý vyváží podnik z přibližně 98 procent do zemí s intenzivní ovocnářskou a zelinářkou produkcí, což Česká republika není.
ČTK