O několik milionů korun ročně by přišlo Zemědělské družstvo (ZD) Senice na Hané na Olomoucku v případě, že začnou platit připravené změny dotačních pravidel pro tuzemské zemědělce. Řekl to předseda ZD Senice na Hané Jaroslav Navrátil, podle kterého by družstvo bylo kráceno na dotacích v době, kdy mu prudce rostou náklady například na energie a mnohé jeho činnosti jsou nerentabilní. ZD Senice na Hané patří mezi největší zemědělské podniky v Olomouckém kraji. Proti změnám v rozdělování dotací dnes v Česku protestují zemědělci, zejména z velkých firem. Zemědělská technika bude postupně projíždět také například ulicemi Olomouce, Přerova či Šumperka. Dva traktory opatřené transparenty do Olomouce vyslalo i ZD Senice na Hané.
Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun. „Dochází k výrazné diskriminaci právnických osob, družstevního podnikání,“ komentoval návrh Navrátil, podle kterého by v případě avizované změny dotačních pravidel družstvu klesly platby na hektar půdy na 2000 korun, zatímco firmy hospodařící na polích do 150 hektarů by dostávaly 6000 korun na jeden hektar. „Máme přitom stejné povinnosti a nevím, proč bychom měli dostávat třetinu,“ podotkl.
Navrátil vypočítal, že zatímco nyní dostává družstvo 4000 korun na hektar, tak podle nového opatření by to byla jen polovina. Družstvo hospodaří na 5000 hektarech půdy, takže ztráta by činila zhruba deset milionů korun. Podle něj neobstojí argument, že velká družstva mají nižší náklady na svoji produkci. „Nižší náklady máme akorát proto, že máme nižší mzdy. Když hospodaříme na 5000 hektarech a máme 400 členů, tak výměra na jednoho člena je 12,5 hektaru. Malý soukromník má například 50 hektarů,“ uvedl Navrátil.
Kvůli předchozím rozhodnutím vlády už družstvo podle Navrátila přišlo o finanční podporu na pěstování cukrové řepy. „Dělala zhruba sedm milionů korun. Byla to podpora, která šla do produkčních oblastí. Tohle (změna dotací) by byla pro nás další ztráta,“ podotkl Navrátil. ZD Senice na Hané se přitom potýká se ztrátovostí živočišné výroby i například produkce ovoce. „Pokud nám vezmou další peníze, tak budeme muset rozhodnout, kterou činnost ukončíme,“ uvedl předseda ZD Senice na Hané. Omezování živočišné a rostlinné produkce by podle Navrátila vedlo k dalšímu snížení soběstačnosti Česka v produkci potravin. „Hlavní část potravin a zemědělské výroby dělají právnické osoby. Živočišnou výrobu děláme se ztrátou a jestli nám vezmou i tyto peníze, tak ji dělat nebudeme moci a zastavíme ji,“
ČTK