Ekologové ocenili podporu ekologického zemědělství v úpravě strategického zemědělského plánu. Hnutí Duha to uvedlo v tiskové zprávě v reakci na výsledky úterního projednání plánu koaliční radou. Ekologové však také míní, že je třeba návrh plánu více zaměřit na obnovu krajinných prvků a mimoprodukčních ploch – například tůní, mokřadů či remízků. Ministerstvo zemědělství (MZe) chce návrh plánu během ledna poslat k posouzení Evropské komisi. Dohodu koalice naopak kritizují Agrární komora a Zemědělský svaz. Jejich zástupci dnes uvedli, že pokud vláda nezmění přístup, uspořádají protesty.
Podle ekologů je výraznější podpora ekologického zemědělství je vítaná. „Jsme rádi, že si ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvědomuje jeho významnou roli pro udržitelné hospodaření s naší půdou. Nesmíme však zapomínat na minimálně stejně důležitou obnovu krajinné pestrosti skrze obnovu mezí, remízků, mokřadů a dalších míst pro biodiverzitu. Bez nich se neobejdeme také při adaptaci na zhoršující se dopady klimatické změny a předcházení erozi a degradaci půdy,“ uvedl Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně Hnutí Duha.
„Od koaliční rady postrádáme závazek zajistit udržitelné hospodaření na veškeré ploše skrze posílení dotačních podmínek stejně jako závazek k posílení již v současné době nedostatečného návrhu tzv. ekoschémat. Budeme si muset zároveň počkat na konkrétní návrhy, se kterými ministerstvo přijde,“ dodal.
Koaliční rada se v úterý shodla, že přímé platby zemědělcům nebudou mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. Dosud to bylo deset procent. V režimu ekologického zemědělství by podpora mohla být až 20.000 korun na hektar.
Ministr Nekula uvedl, že nový návrh výrazně více podpoří malé a střední zemědělce. Do ekologického zemědělství se podle něj mohou zapojit všechny podniky bez rozdílu velikosti a bude tam směřovat výrazná část dotací.
Podle ekologů je však v návrhu problematické například to, že šest miliard korun v rámci tzv. celofaremního ekoschématu se rozdělí mezi zemědělce hospodařící na trvalých travních porostech už pouze za jedno posečení či spasení louky a zároveň je jim umožněno rozorat travní porost za náhradu. Hnutí Duha uvedlo, že takový postup ohrožuje bilanci uhlíku v půdě.
MZe návrh před odesláním Evropské komisi ještě projedná s neziskovými organizacemi a dalšími partnery. Koaliční rada se také dohodla, že po prvním roce fungování nových parametrů plánu, klíčového pro přerozdělování dotací v letech 2023 – 2027, jejich nastavení vyhodnotí a případně upraví pro další období.
ČTK