Žně na jižní Moravě jsou téměř u konce, zbývá sklidit poslední asi čtyři procenta ploch. Zemědělci už sklidili všechen ozimý ječmen a řepku a téměř všechnu ozimou pšenici, jarní ječmen i triticale. Žita zbývá sklidit posledních osm procent ploch a jarní pšenice posledních 11 procent. Nejpomalejší je sklizeň ovsa, na polích ho zůstává asi čtvrtina. V předchozích letech bývala sklizeň touto dobou již u konce, ale letos ji zbrzdilo studené a deštivé počasí. Vyplývá to z pondělních údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství.
Obiloviny letos zemědělci v kraji pěstovali na 142.500 hektarech, což je o několik tisícovek méně než loni. Sklidit jim zbývá 5100 hektarů. Průměrný hektarový výnos u obilovin je nyní 6,33 tuny, o 0,19 tuny více než loni. Řepku letos zemědělci rovněž pěstovali na menší ploše, a to na 32.440 hektarech. Z hektaru sklidili v průměru 2,82 tuny, meziročně o 0,37 tuny méně.
Žně zatím nejsou u konce třeba v Knínicích na Blanensku, kde zbývá sklidit zhruba 15 procent ploch. „Máme dělat ještě 100 hektarů pšenice, 15 hektarů ječmene, 40 hektarů hořčice na semeno, 35 hektarů ovsa a 90 hektarů ostropestřce mariánského. Obvykle končíme kolem 25. srpna, letos byla vegetace opožděná a kvůli dešťům je vše navlhlé a nemůžeme to mlátit. Určitě se to projeví na kvalitě, pokud do 14 dnů nesklidíme, nebudou obiloviny ani ke krmení,“ řekl ředitel tamního agrárního družstva Ladislav Menšík.
Podobně pozdní žně pamatuje v roce 2000, kdy pšenici sklízeli v září a nakonec ji za nižší cenu museli prodat do elektrárny. „I to co máme sklizeno letos není žádná sláva. V porovnání s předchozími lety spíše podprůměr. Počasí v tom hraje velkou roli. Dnes se od rána modlíme, ať přestane pršet. Musíme sklidit, jinak nezaořeme,“ dodal.
Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu v uplynulých dnech na většině území republiky rostla vlhkost půdy ve vrstvě do 40 centimetrů. Velmi vysoká půdní vlhkost je ve vrstvě do deseti centimetrů i ve vrstvě od deseti do 50 centimetrů na zhruba dvou pětinách meteorologických stanic a ve vrstvě od 50 do 100 centimetrů na pětině stanic. Po studené vlně se sice v příštích dnech vrátí počasí k obvyklým hodnotám, ale ani několik dnů bez deště zřejmě podle meteorologů vlhkost půdy výrazně nezmění.
V celém Česku zbývá sklidit asi 15 procent obilovin, které zemědělci pěstovali na 1,235.254 hektarech. Průměrný výnos je 6,27 tuny na hektar. V porovnání s rokem 2020 je vyšší o 0,21 tuny. V závěru je sklizeň řepky s průměrným výnosem 3,11 tuny na hektar. Loni činil 3,42 tuny. Kvalita dosud analyzované pšenice, sklizené do 16. srpna, je převážně dobrá. Mezi hodnocenými vzorky jsou zahrnuty i vzorky sklizené po hojných srážkách v první dekádě srpna.
ČTK