Zemědělské protesty proti politice obchodních řetězců formou blokád jejich distribučních center se zatím neuskuteční, zástupci Agrární komory ČR budou s řetezci dále jednat. Řekl to prezident komory Jan Doležal. Komora chce v polovině září pozvat na své jednání také prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzu.
O protestech hovořil Doležal v červnu, komora tehdy uvedla, že zvažuje protestní akce kvůli chování obchodních řetězců. Zemědělci uvádějí, že řetězce prodávají zboží s větší marží, zatímco jim platí stále stejné peníze.
„Není to o tom, že by komora někoho popouzela k tomu, aby šel demonstrovat,“ řekl Doležal. Podle něj ale trápí producenty zejména živočišných komodit, jako je vepřové maso, dlouhodobé nízké výkupní ceny, které jsou pod jejich výrobními náklady. Řada zemědělců podle něj přemýšlí o tom, že s chovem prasat skončí, před samotným ukončením výroby ale uvažují o tom, že „udělají pořádný mumraj“.
Komora dříve uvedla, že jí vadí, že řetězce s ní nekomunikují. Zástupci komory, Zemědělského svazu ČR a Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků napsali proto v květnu dopis na centrály řetězců, které v ČR provozují obchody. Šlo o Schwarz Gruppe v Německu, Tesco ve Velké Británii, REWE Group v Německu a Ahold Delhaize v Nizozemsku. Podle komory se v dopise psalo, že zemědělci chtějí vyjednat vzájemně výhodné podmínky, které umožní udržení dlouhodobých vztahů.
Nyní už obdržela komora odpovědi, které byly podle ní politicky nekorektní a dehonestovaly práci zemědělců. „Cítili jsme z nich velkou neochotu k jednání a pohrdání s českými zemědělci a zpracovateli,“ dodal prezident komory. Od Prouzy bude tak chtít vysvětlení textů, případně potom zemědělci s protesty začnou. „Teprve potom tedy asi možná podlehneme tlaku, který cítíme zespoda,“ uzavřel.
ČTK