Do evropského a potažmo českého agrobyznysu putuje obrovské množství dotací od Evropské unie. Ty jsou však rozdělovány nerovnoměrně, většina skončí na účtech velkých a nadnárodních zemědělských podniků a drobné lokální farmy na ně jen těžko dosáhnou, což vede k jejich zániku.
Jakých možností externího financování menší farmáři využívají?
Majorita evropského rozpočtu je alokována do výdajů na agroprůmysl a v příštích letech se na tom vzhledem k podpoře ekologického, a především udržitelného zemědělství ze strany institucí Evropské unie nic nezmění.
»Zemědělcům v letech 2023 až 2027 přiteče na evropských dotacích 270 miliard eur, to je v korunách 6,8 bilionu,« uvádí Pavel Jégl v komentáři pro finmag.
Deník The Guardian evropské dotace pro zemědělce analyzoval a tvrdí, že v Evropské unii zanikly během tohoto tisíciletí více než 4 miliony farem, protože chov zvířat i pěstování plodin se přesunulo do velkých zemědělských spolků, došlo k intenzifikaci zemědělství a malé firmy byly z trhu vytlačeny.
Celkový počet všech typů farem v EU se ve stejném období snížil ze 14,5 mil. na 10,3 mil. A určitý podíl viny nese právě dotační systém.
Kde to všechno začalo a kde to končí
V roce 1962 byla založena Společná zemědělská politika, která upravuje vztahy mezi Evropskou unií a »jejími zemědělci«. Agrobyznys se vyznačuje poměrně vysokou nestabilitou kvůli závislosti na počasí a tzv. poptávkové i nabídkové neelasticitě, kdy mezi poptávkou a nabídkou je dlouhá časová prodleva, tak se Společenství nadstandardně angažuje v jeho podpoře.
Jednou z forem pomoci je právě podpora příjmu. Ta prostřednictvím přímých plateb zajišťuje stabilitu příjmů zemědělců, odměňuje je za ekologický způsob hospodaření a za to, že poskytují veřejné statky, za které jim trh obvykle neplatí (typickým příkladem je péče o krajinu).
Ovšem podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se většina peněz rozděluje mezi velké firmy a malé a střední podniky na ně nedosáhnou.
»Z připravených 3,8 miliardy korun resort vyčlenil více než 2,8 miliardy korun na jednu konkrétní oblast – na podporu vývoje při zpracování zemědělských produktů, kde většinu schválených žadatelů o dotace představovaly velké potravinářské firmy,« píše ve své zprávě NKÚ.
Drobné dodavatele podrží jejich odběratelé
Evropská unie si toto uvědomuje a postupnými kroky se snaží popisovaný trend zvrátit, ovšem ne dost rychle. Nedostatek financí jsou menší farmy nuceny řešit například úvěrem, který je ale zadlužuje, nebo různými formami půjček. Avšak nabízí se i zkracování splatností faktur. To je pro farmáře zatím malou neznámou, situace se však postupně mění.
S takovou nabídkou přišel internetový obchod s potravinami Rohlik.cz, který si zakládá na prodeji lokálních potravin a produktů. Přímo z pole je v maximální čerstvosti dokáže k zákazníkům domů dopravit už za 6 hodin. Aby se farmáři a menší dodavatelé mohli soustředit na vlastní produkci, nabídl jim Rohlík pomocnou ruku.
V rámci programu Rohlík pomáhá farmářům se rozhodl své dodavatele podpořit mimo jiné i možností zkrácení splatností faktur, které firmě vystavují. Zemědělci tak budou mít peníze na účtu ihned a nebudou muset čekat standardních 30 dnů na úhradu faktur.
Největší fintech pro B2B jako partner Rohlíku
Rohlík v této oblasti spolupracuje s Rogerem, který provozuje Roger Invoice Financing. Díky ní je 75 % z hodnoty dané faktury proplaceno do 3 dnů a zbytek po uhrazení odběratelem, v tomto případě Rohlíkem.
»Obdivujeme poctivou práci, kterou farmáři dělají. Proto jim chceme pomoci s prodejem jejich produktů. Díky našemu know-how dokážeme pomoci v mnoha oblastech. Připravíme pro farmáře prostor na reklamu, pomůžeme s obaly nebo se svozem zboží. Se společností Roger jsme navíc vymysleli unikátní podporu v rámci financování. Těmito kroky pomůžeme malým producentům uspět v extrémně složité konkurenci s velkými výrobci,« uvedl na online tiskové konferenci Petr Pavlík, šéf Rohlik.cz.
»Třídenní splatnost je něco neobvyklého, něco, co je na supermarketech těžko vymáháno,« dodal Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie.
Ne všechny firmy jsou ale zapojeny do některého z dodavatelských řetězců, v rámci, kterých je možné zkracovat splatnosti faktur. Pro tyto případy nabízí fintech i Roger Platbu. Ta umožňuje flexibilní vylepšení cash flow bez zadlužení a zkrátit splatnost faktur na 3 dny.
Platební instituce Roger se ve fintechové oblasti pohybuje už více než 8 let a na konci minulého roku se spojila s Komerční bankou.
(Roger.cz)