Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce hospodařit s výdaji 58,5 miliardy korun, což je o 3,1 miliardy korun více proti rozpočtu schválenému na letošní rok. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) s návrhem souhlasil, uvedli po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Dojednal však již avizovaný nárůst letošních výdajů například na odškodnění vlastníků lesů za sníženou cenu dříví kvůli přetlaku na trhu v souvislosti s kůrovcovou kalamitou o dvě miliardy Kč nebo odškodnění zemědělců po tornádu za miliardu. Jednal také o kofinancování evropského Programu rozvoje venkova na příští programovací období po roce 2022.
Ministr před jednáním nechtěl vůbec své záměry na zvyšování rozpočtu komentovat. Pravidlem posledních let bývá, že rozpočet jeho úřadu je zvyšovaný po schválení Poslaneckou sněmovnou, většinou o peníze na vodohospodářskou infrastrukturu či právě o peníze pro lesníky. Další peníze by měli lesníci získat z vnitřních zdrojů ministerstva, celkem tak půjde podle Tomana o 3,5 miliardy Kč.
„Dohodli jsme se, že z letošního rozpočtu budou na boj s kůrovcem poskytnuty dvě miliardy Kč, na tornádo, jak řekl pan ministr (Toman) až do výše miliardy korun, škody se stále dosčítávají,“ řekla po jednání Schillerová.
Toman se s ministryní také bavil o podzimním kole Programu rozvoje venkova, kde již ministerstvo avizovalo, že chce přerozdělit 1,2 miliardy korun. Peníze mají jít na zlepšení stavu lesů. Peníze z programu dlouhodobě klesají, nyní jde již o 13. kolo.
Dnešním jednáním s ministrem Tomanem zahájila Schillerová sérii konzultací s jednotlivými ministry. Dnes ji ještě čeká schůzka s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), další ministři se pak podle ní ještě na setkání nedomluvili. Očekává, že se tak stane, až se vrátí z dovolené.
Evropský rozvojový program přináší zemědělcům v tzv. druhém pilíři evropské zemědělské politiky, tedy Programu rozvoje venkova, peníze na investice. V prvním pilíři pak zemědělci získávají peníze například na dotace na plochu nebo na pěstování některých plodin. Ze současného Programu rozvoje venkova mohli zemědělci, potravináři a lesníci čerpat do roku 2020 až 97 miliard korun. Podíl českého rozpočtu na programu byl 35 procent, zbytek jsou evropské zdroje. Agrární komora ČR chce, aby v dalším období stát spolufinancoval evropský rozvojový program alespoň ze 60 procent. To podle Tomana zatím není jisté, bude o tom s ministryní dále v budoucnu diskutovat.
ČTK