Sklizeň obilí a řepky v Libereckém kraji minulý týden výrazně pokročila a blíží se k polovině. Zcela sklidit se zatím podařilo ozimý ječmen, do ovsa vjeli pěstitelé až v tomto týdnu. K závěru se chýlí sklizeň řepky, posekat zbývalo v pondělí zhruba 340 hektarů, to je 6,5 procenta ploch, které zemědělci řepkou oseli. Minulý týden hodně pomohl, do pondělí se dalo síct, protože nepršelo, i další předpověď je poměrně dobrá, řekl Jiří Teplý z Regionální agrární rady Libereckého kraje.
Podle informací z ministerstva zemědělství se díky příznivému počasí a sporadickým srážkám žně v minulém týdnu výrazně posunuly v celé zemi. Sklizeno bylo v pondělí téměř 52 procent polí s obilím a bezmála 90 procent řepky. Nejdál jsou žně na jižní Moravě a ve Zlínském kraji, stále naopak zaostávají zemědělci v Karlovarském kraji. Průměrný výnos obilí je o něco vyšší než loni – 6,38 tuny z hektaru, řepka na tom ale byla loni lépe, letos dává průměrně jen něco málo přes tři tuny z hektaru.
V Libereckém kraji jsou letos výnosy jen průměrné, z polí s obilím sklízejí pěstitelé průměrně 6,3 tuny z hektaru, řepka dává 3,06 tuny. Třeba v ZOD Brniště na Českolipsku, které je jedním z největších zemědělských podniků v kraji, sklízeli z hektaru jzhruba šest tun obilí a kolem 3,5 tuny řepky. Třeba loni tam v průměru sklízeli téměř 7,7 tuny obilí z hektaru a bezmála 4,2 tuny řepky. Letošní úroda tak bude patřit k těm slabším.
Liberecký kraj není tradiční zemědělskou oblastí, zemědělská půda tvoří méně než třetinu z 316.000 hektarů jeho rozlohy. Nejlepší úrodu obilí zažili zemědělci v Libereckém kraji v roce 2004, kdy ho sklidili 132.325 tun. Oseli jím ale tehdy bezmála 26.000 hektarů, letos obilí pěstují na necelých 18.700 hektarech, což je o čtvrtinu méně ploch. Nejvíc řepky se v kraji sklidilo o deset let později, přes 22.970 tun. V roce 2014 ale řepku pěstovali téměř na 5890 hektarech, letos jí oseli zhruba o desetinu ploch méně – 5300 hektarů. Loňská sklizeň byla v kraji průměrná.
ČTK