Letošní sklizně obilovin komplikují deště, pole jsou podmáčená, lokálně se tvoří až močály. Zemědělci tak nemůžou vyjet na některá pole s technikou, aby se do měkké půdy nezabořili. Žně tak mají několikatýdenní zpoždění, sdělil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Zemědělci by letos měli sklidit v Česku 6,995 milionu tun základních obilovin, o čtyři procenta méně než loni. Úroda řepky by pak měla meziročně klesnout o 13,3 procenta na 1,079 milionu tun, odhadl Český statistický úřad. Podle mluvčího Zemědělského svazu ČR Vladimíra Píchy bude sklizeň obilovin na zrno nejspíš průměrná, neví se však, jestli bude mít obilí vysokou kvalitu.
„Příchod letošního jara se opozdil o jeden až tři týdny a totéž platí pro většinu komodit. Žně jsou posunuté oproti předešlým rokům zhruba o deset až 14 dní. Obiloviny jsou sklizené zhruba ze třetiny, přičemž největší zpoždění nabral Karlovarský kraj. Naopak nejvíce pokročil Zlínský kraj a Jihomoravský kraj,“ uvedl prezident komory. Na hodnocení sklizně je proto podle něj brzy, výnosově očekává průměrný rok.
Sklizně komplikují deště. „Pokud se počasí nezlepší, očekáváme dopad do celkové kvantity i kvality sklizně. Deštivější počasí má vliv také na důležité jakostní parametry, jako je například klíčivost, a zároveň při vyšší vlhkosti zrn hrozí jejich zaplísnění. Naopak kvůli deštivějšímu počasí dochází ke snížení počtů hlodavců, kteří v předešlých letech způsobovali zemědělcům velké problémy,“ doplnil.
O snížení výskytu hrabošů informoval v úterý také Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Červencové počty hrabošů podle něj nedosahují kalamitních stavů. Pracovníci zemědělského ústavu vysledovali 86 aktivních východů z nor na hektar, což znamená meziměsíční snížení o 23 procent. Ústav proto výhledově sníží monitoring těchto škůdců. Aktivní východ z nory je díra do nory se zřetelnými pobytovými stopami, například se zataženými kousky rostlin nebo s ohlazeným vstupem.
Podle Píchy někteří zemědělci už pozorují zhoršení některých kvalitativních parametrů. „Reálně hrozí, že dojde ke snížení kvality a snížení podílu potravinářských partií obilovin. To by ve spojení se dodatečnými náklady spojenými s vyšší spotřebou pohonných hmot a nutností dosoušení sklizených zrn vážně ohrozilo rentabilitu pěstitelů,“ sdělil Pícha.
Prvotní červnový odhad statistiků ohledně sklizně byl pesimističtější, předpokládal u sklizně obilí proti loňsku zhruba sedmiprocentní pokles a u řepky pokles o 14 procent.
Zatímco úroda obilovin by měla být podle statistiků průměrná, u máku ji předpokládají nejvyšší za posledních deset let. Sklidit by se ho mělo 31.000 tun, proti loňskému roku o 41,4 procenta více.
ČTK