V Ústeckém kraji začala sklizeň pšenice a řepky, komplikuje ji déšť. Výnosy ze sklizně však podle krajské agrární komory překonají uplynulé suché roky i loňský propad kvůli přemnoženým hrabošům. Ředitel společnosti Agri Libochovice na Litoměřicku Martin Kučera řekl, že se tuna řepky prodává zhruba za 14.000 korun, je tak podle něj na cenovém maximu, výkupní cena pšenice je průměrná.
V regionu je téměř u konce sklizeň ozimého ječmene, proti roku 2020 budou výnosy zhruba o 20 procent vyšší, uvedl na stránkách komory její předseda Jaroslav Brožka. „Problém je s jeho kvalitou,“ řekl Brožka s tím, že jde o nízkou objemovou hmotnost, kvůli které se vykupuje plodina za nižší cenu. Místo 4000 korun za tunu jde na odbyt za 3200 korun. I u řepky lze podle Brožka očekávat vyšší výnosy v průměru o 15 až 20 procent proti loňskému roku. Loňské výnosy by měly být překonány i u potravinářské pšenice.
Na pole se dnes vydali také zemědělci z Litoměřicka, kteří bojují s deštěm. Loni sklidili úrodu za 14 dní, dnes nejsou po dvou týdnech ani ve dvou třetinách. „Letošní rok je po dlouhých suchých letech naopak mokrý,“ řekl Kučera s tím, že stroje několikrát kvůli vlhku ani nevyjely. „Každému sekání předchází odběr vzorků, kdy ráno musí agronomové vyjet na jednotlivé hony, odebrat vzorky a změřit je na přístrojích na měření vlhkosti a podle toho se rozhodnout, na které pole ten den pojedeme,“ uvedl Kučera. Také dnes na Litoměřicku sklizeň přerušila bouřka. Podle Kučery jde o běžný proces, během let bez deště se na něj jenom zapomnělo.
Pšenice na některých místech kvůli srážkám polehla, pro stroje je těžší jí sklidit a podle Kučery je kvůli tomu úroda o něco nižší. Obavu mají zemědělci i z klíčení, taková plodina je neprodejná.
ČTK