Noční mrazy, které začátkem dubna zasáhly celou republiku, především na Břeclavsku a Znojemsku částečně poškodily rané odrůdy meruněk a třešní, které již kvetly. Druhá vlna nízkých teplot na přelomu dubna a května nezpůsobila vážnější škody. Problém je s dlouhodobě chladným počasím, které může mít špatný vliv na opylení a víc se projevují infekční choroby. Řekla to tajemnice Ovocnářské unie Moravy a Slezska Zdeňka Klemšová.
Letošní průběh chladnější zimy a pozvolný nástup jara byl pro ovocné stromy na jižní Moravě příznivý. Stromy začaly kvést mnohem později. Ve srovnání s posledními pěti lety peckoviny až o tři týdny později, jabloně podle odrůd o 14 dnů.
„Pokud by meruňky v letošním roce kvetly dříve, tak jako tomu bylo v předchozích letech, poškození mrazy by mohlo být rozsáhlejší. Někteří pěstitelé používali protimrazovou ochranu. Zatím se dobrá násada meruněk dle oblastí a lokalit jeví například u odrůd Bergeron, Bergarouge, Bergeval a Goldrich. U třešní byla nejvíce na jižní Moravě poškozena odrůda Kordia a lze u ní očekávat nižší až průměrnou sklizeň,“ uvedla Klemšová.
Ostatní plodiny se letos v době jarních mrazů nepoškodily. U broskvoní a slivoní hodnotili ovocnáři násadu květů pozitivně. O cenách ovoce je podle Klemšové zatím předčasné hovořit. Nelze přesně říci, jaké dopady na výnosy bude mít průběh letošního chladného jara. Přesnější odhady sklizní budou mít ovocnáři koncem června.
„V letošním deštivém a chladném počasí se více projevil silný infekční choroby moniliová spála, která způsobuje odumírání větví a poškození květů především u meruněk a višní. Dlouhodobé chladné počasí může mít vliv i na špatné opylení, protože včely jsou méně aktivní. Výhodou v dřívějších letech byla umělá introdukce čmeláků, kterým chladné počasí nevadí. V letošním roce dovoz jiné populace čmeláků nebyl povolen,“ dodala tajemnice.
Pokračující dlouhotrvající chladné dny mohou způsobit větší propad plodů. Podle předpovědi na webu Intersucho se má však tento týden postupně oteplovat, v první polovině budou maxima do 20 stupňů Celsia, o víkendu dosáhnou až 25 stupňů. Noci budou postupně teplejší s minimem nad 10 stupňů Celsia. „Střednědobé předpovědi se proti minulému týdnu začaly klonit k postupnému nástupu letních teplot, které by mohly být dokonce slabě nad dlouhodobým průměrem. Do poloviny června se ani příliš nečeká deště, i když zde dochází k častým změnám. Rozvoj půdního sucha se zatím neočekává,“ uvedli odborníci.