Destinační společnost ZnojmoRegion nesouhlasí se záměrem výstavby výkrmny prasat ve Štítarech na Znojemsku, kterou plánuje Zemědělská společnost Petřín. Velkokapacitní výkrmna v bývalém statku z pohledu destinačního managementu sníží hodnotu rekreační oblasti a ohrozí cestovní ruch. V tiskové zprávě to uvedla za společnost Marie Tesařová. Ke zveřejněné dokumentaci záměru se mohou lidé či samosprávy vyjádřit do 2. června. Nesouhlasné stanovisko zašle i obec Štítary, řekla její starostka Pavla Rozsypalová. Podle investora nebude mít projekt na cestovní ruch negativní vliv.
Statek je u křižovatky, která je hlavní a jedinou odbočkou na oblíbenou Vranovskou pláž. „Tato odbočka je ovšem také jedinou přístupovou cestou ke zhruba 400 chatám soukromých vlastníků v lokalitě Štítarský les nebo k významným turistickým atrakcím, jako například lanový park či půjčovna lodí. V této oblasti je největší koncentrace nejen ubytovacích kapacit, ale i gastronomických služeb. V letní sezoně je také dějištěm řady kulturních a sportovních akcí, hudebních a rodinných festivalů či sportovních závodů. Uvedená silnice je proto po většinu roku už nyní velmi vytížená běžným turistickým ruchem,“ uvedla destinační společnost, podle které výstavba silnici ještě víc zatíží.
Společnost se také obává zápachu s dosahem až do rekreační oblasti, což ovlivní i hodnocení oblasti, která dosud patří k předním turistickým magnetům Znojemska a Podyjí. „Rovněž se bojíme, že s velkokapacitním živočišným provozem dojde k výraznému zhoršení kvality spodních vod a úbytku přirozeného zdroje pitné vody, na kterých jsou závislé studny nejen obyvatel Štítar, ale i studny velkých ubytovacích zařízení a soukromých chat v lokalitě Štítarského lesa a Vranovské pláže. Kvalitu spodních vod v okolních obcích může ovlivnit plánovaný rozvoz kejdy na pole v okolí statku, které jsou ve vlastnictví investora,“ dodala Tesařová.
Se záměrem nesouhlasí také městys Štítary, kde se formou ankety z 271 hlasujících vyjádřilo 255 proti. „Snažíme se rozvíjet turistiku a cykloturistiku, což prasečák kazí. Navíc nám to dělá potíže i při nové zástavbě. Měli jsme zájemce na rodinné domky, ale postupně říkají, že kvůli prasečáku tady bydlet nechtějí. Investor nám záměr představil v lednu na zastupitelstvu. Nesouhlasili jsme a pak už jsme se na žádném jednání s investorem nesešli. Myslím, že ze záměru nechce ustoupit,“ řekla starostka Rozsypalová. V objektu se před lety chovalo několik stovek zvířat, nyní objekt počítá s výkrmnou pro 10.000 prasat.
Projekt podle investora nebude mít na odvětví cestovního ruchu negativní vliv. „Je to standardní farma vybavená nejmodernějšími technologiemi, navíc vše budou hodnotit dotčené orgány státní správy při posouzení vlivu na životní prostředí. Co se velikosti farmy týče, její velikost je plánována právě s ohledem na životní prostředí a kvalitu života místních obyvatel, tedy aby neměla negativní vliv. Nyní se ohledně tohoto záměru velmi jitří nálady místních, které vychází z laických domněnek a představ. Je třeba aby se situace mírně uklidnila, pak se dá jednat. Věřím, že tuto situaci s paní starostkou společně zvládneme, že se věci podaří místním vysvětlit, a že najdeme přijatelné řešení pro všechny zúčastněné,“ řekl jednatel Zemědělské společnosti Petřín Josef Kolář.
Odbor životního prostředí jihomoravského krajského úřadu vede proces posuzování vlivů na životní prostředí. „V současné době běží lhůta, kdy může kdokoli podat vyjádření ke zveřejněné dokumentaci hodnocení vlivů na životní prostředí. Lhůta k podání vyjádření končí 2. června. Poté úřad zajistí zpracování posudku nezávislou autorizovanou osobou, úlohou zpracovatele posudku je mimo jiné i vypořádání všech doručených vyjádření. Zákonná lhůta na zpracování posudku je 60 dní. Zpracovaný posudek bude podkladem k vydání závazného stanoviska úřadu,“ uvedla Alena Knotková z tiskového oddělení kraje.
ČTK