Jarní práce na polích v okolí Těšetice na Znojemsku již začaly. Zemědělci nyní přihnojují plodiny, daří se jim to ale především k ránu, kdy je povrch mrazem. Později se tam již kvůli blátu stroje nedostanou. Připravují se také na setí jařin. V blízké době je čeká výsev ječmene jarního, vojtěšky a po prohřátí půdy i kukuřice, řekl ředitel Pomony Těšetice Ivo Pokorný.
„Vítáme, že průběh počasí, zejména teplot, je pro toto období z pohledu dlouhodobého sledování normální. Nebezpečím je střídání nočních a denních teplot, což může mít špatný vliv na rostliny řepky. U ovocných sadů a vinic v naší oblasti zatím žádné zásadní škody vlivem počasí nenastaly. Každý den, o který se oddálí termín kvetení ovocných dřevin, a tím mírně sníží riziko zmrznutí jarními mrazíky, ovocnáři vítají,“ řekl Pokorný.
Vyhlídky na letošní sezonu se podle něj zatím odhadují špatně. „Nejsme si jisti, zda se podaří provést všechny potřebné práce včas. Krom tradičních vlivů počasí se bohužel přidala složitá situace s rizikem onemocnění potřebného personálu. V zemědělství v současné moderní době pracují lidé, od kterých je vyžadována vysoká odbornost s ohledem na složitost moderních strojů a zařízení. Na celou řadu pozic proto nelze uplatnit pracovníky bez zkušeností,“ řekl Pokorný.
Zahraniční dělníky potřebují především v době sklizně v ovocných sadech a vinicích. Nepostradatelní jsou i proto, že zájem místních obyvatel o tuto práci není.
V Knínicích na Blanensku kromě přihnojování zemědělci ještě doorávají to, co loni kvůli velkému množství vody nestihli. „I teď můžeme orat jen ráno, když je pole namrzlé. Zatím nelze říct, jak se letošní zima na porostech projevila, protože jsme je loni zaseli až později a ještě nic nevidíme. Setí jařin plánujeme asi až začátkem dubna. Tady se vše teprve probouzí,“ řekl ředitel Agrospolu v Knínicích Ladislav Menšík.
ČTK