Středočeští zemědělci loni sklidili meziročně o pět procent více obilovin, vzrostl i hektarový výnos. Celkem sklizeň v regionu dosáhla téměř 1,6 milionu tun obilovin z více než 261.000 hektarů zemědělských ploch, průměrný výnos činil 6,04 tuny na hektar. Informoval o tom Pavel Hájek z Krajské správy Českého statistického úřadu pro Středočeský kraj.
Oproti roku 2019 byla v regionu loni vyšší sklizeň všech hlavních druhů obilovin a také brambor, řepky nebo kukuřice na siláž. O 40 procent vzrostla sklizeň luštěnin, za posledních deset let tak šlo o druhou nejvyšší sklizeň v kraji, který je sedmým rokem v řadě největším producentem luštěnin v ČR. Naopak meziroční ztrátu vykázali středočeští zemědělci u sklizené cukrovky.
„Středočeský kraj byl z mezikrajského pohledu největším producentem většiny zemědělských plodin, výjimkou byly brambory a méně pěstované komodity (chmel, vinná réva, slunečnice), kde kraj zastoupením na celorepublikové produkci stál zpravidla na druhé pozici,“ uvedli statistici.
Střední Čechy se téměř ze 30 procent podílejí na celorepublikové produkci chmele, jde o druhý největší podíl po Ústeckém kraji. Celorepublikově sklidili zemědělci o zhruba 17 procent tun méně chmele, ve Středočeském kraji činil pokles přes 13 procent na výsledných 1669 tun. Naopak produkce révy v regionu meziročně vzrostla přibližně o šest procent na 1305 tun.
Kraj je největším regionálním producentem jablek v Česku, na celorepublikové sklizni zemědělských podniků se v roce 2020 s téměř 29.000 tunami jablek podílel jednou čtvrtinou. „Produkce jablek ve Středočeském kraji zaznamenala v roce 2020 oproti předchozímu roku nárůst o 10,4 procenta, přesto se z pohledu posledních deseti let stále jednalo o podprůměrný výsledek a v pořadí čtvrtý nejnižší sklizený objem,“ dodali statistici. Například v roce 2018 nebo v roce 2006 činila sklizeň jablek ve středních Čechách téměř 36.000 tun.
ČTK