Tržní produkce zeleniny v České republice loni podle předběžných odhadů mírně klesla na 230.835 tun z 232.082 tun v roce 2019. Loňský rok pěstitelé zeleniny považují za průměrný, museli se ale potýkat s dopady pandemie koronaviru i poklesem farmářských cen. Informaci je ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která je zaměřena na zeleninu.
Pěstební plochy zeleniny určené pro obchodní síť a zpracovatelský průmysl se loni zvýšily z 10.960 hektarů v roce 2019 na 11.326 hektarů. Především vzrostly plochy brokolice, ředkve, hlávkového zelí, cukrové kukuřice, rajčat a pekingského zelí. Naopak pokračoval odklon od pěstování hrachu, tykve, květáku, kedluben a řepy salátové.
Hlavní část tržní produkce zeleniny připadla na cibuli (50.649 tun), za kterou následovalo hlávkové zelí (39.657 tun), mrkev (23.968 tun), kukuřice cukrová (11.838 tun), okurky nakládačky (11.476 tun), paprika (10.507 tun) a celer bulvový (9921 tun).
Loňská sezona byla pro tuzemské pěstitele zeleniny velmi náročná. Kvůli pandemii koronaviru měli potíže zajistit dostatek pracovníků, z nichž značná část pochází ze zahraniční. Situace se v létě stabilizovala a na podzim byla už nabídka pracovní síly díky končící sezoně a klesajícímu objemu prací na sklizni dostatečná.
Pěstitelům v roce 2020 příliš nepřálo ani počasí. „Obecně výsevy zeleniny poškodily nízké teploty a sucho v jarním období, chladnější průběh léta se srážkami zpomalil vývoj a růst rostlin a zapříčinil silný infekční tlak. Podzimní sklizeň byla přerušena obdobím s vydatnými srážkami,“ upozornilo MZe.
V roce 2019 spotřebitelské ceny zeleniny prudce vzrostly, a to hlavně kvůli nízké sklizni v roce 2018 ve většině evropských zemí, kterou způsobilo nebývalé sucho. V Česku v roce 2018 klesla tržní produkce zeleniny na 213.133 tun. Loni pak kvůli dopadům pandemie na mezinárodní obchod i spotřebu vzrostly zejména ceny dovážené zeleniny. Po nové sklizni ale začaly postupně klesat.
Farmářské ceny zeleniny na českém trhu se v roce 2020 v porovnání s předchozím obdobím u převážné většiny druhů výrazně snížily, s výjimkou cen květáku, kedluben, rajčat, listových salátů a špenátu. Předseda Zelinářské umie Čech a Moravy Petr Hanka v rozhovoru upozornil na to, že pokles farmářských cen se na pultech projevil až se značným zpožděním. Farmářské ceny se loni na podzim podle Hanky často pohybovaly na hranici výrobních nákladů.
Produkce tržní zeleniny se na celkovém objemu sklizené zeleniny včetně domácností podílí zhruba 80 procenty. Předloni celková sklizeň v ČR obnášela 283.541 tun zeleniny.
ČTK