Středočeští zemědělci loni počtvrté v řadě sklidili meziročně více obilí. Důvodem bylo i rozšíření obhospodařovaného území, hektarový výnos mírně klesl. Sklizeň v regionu byla oproti roku 2021 vyšší též u luskovin, okopanin, řepky i dalších olejnin, naopak méně se sklidilo chmele a kukuřice. Informoval o tom v tiskové zprávě vedoucí oddělení informačních služeb Krajské správy ČSÚ pro Středočeský kraj Pavel Hájek.
Mezi pěstovanými plodinami v regionu převažují obiloviny. V roce 2022 sklidili farmáři z více než 270.000 hektarů ploch 1,64 milionu tun obilí. Průměrný výnos činil 6,06 tuny na hektar, o rok dříve to bylo 6,24 tuny na hektar. Meziročně se zvětšila osevní plocha o čtyři procenta, konkrétně o 10.300 hektarů. Sklizeň vzrostla o necelé procento, což představuje zhruba 15.000 tun. „Sklizeň obilovin ve Středočeském kraji vzrostla čtvrtým rokem po sobě a sklizený objem za rok 2022 byl nejvyšší za posledních šest let,“ uvedl Hájek.
V kraji se v posledních třech letech značně rozšířilo pěstování luskovin na zrno, ve více než 90 procentech převažoval hrách. „Sklizeň za rok 2022 byla nejvyšší za poslední tři desetiletí a Středočeský kraj byl zároveň devátým rokem v řadě největším producentem luskovin v ČR,“ doplnili statistici. Meziročně mírně vzrostla i sklizeň okopanin, především cukrovky. I v tomto případě je region největším tuzemským producentem, a to s podílem téměř s 29 procent. Naopak v případě brambor má v ČR dlouhodobě nejvyšší podíl Kraj Vysočina, střední Čechy jsou na druhém místě. V případě pěstování olejnatých plodin dominovala v kraji přibližně z 90 procent řepka, u které sice vzrostla sklizeň, ale snížila se plocha, na které ji zemědělci pěstovali.
Sklizeň chmele ve středních Čechách měla na celorepublikové produkci podíl necelých 28 procent, byla druhá nejvyšší po Ústeckém kraji. Obecně byla ve srovnání s předloňským krajem v celé ČR nižší o více než 40 procent. Naopak mírně vyšší byla ve středních Čechách sklizeň vinné révy, avšak na produkci celé ČR má Středočeský kraj podíl 1,6 procenta. Téměř 94 procent vinné révy pochází z Jihomoravského kraje.
ČTK