Zemědělci v Plzeňském kraji už sklidili veškerý ozimý ječmen a začali sklízet řepku. Hlavní plodinu žní, tedy pšenici ozimou, by měly začít kombajny sekat o tomto víkendu. Řekl to šéf krajské agrární komory Jaroslav Šíma a předseda Osecké zemědělské a obchodní společnosti, která obhospodařuje 3600 hektarů na Rokycansku. Pokud budou pokračovat horka a nebude víc dnů pršet, tak bude většina sklizena už v první dekádě srpna. Loni to bylo ve třetím až čtvrtém srpnovém týdnu.
„Pšenice už je k sekání. Ale každý chce nejdřív sklidit řepku a pak jde do pšenice. Pokud měl někdo málo řepky nebo ji nepěstuje, tak už může pšenici sklízet. O víkendu už se pojede naplno,“ uvedl Šíma.
Letošní výnos ozimého ječmene je podle Šímy na průměru mezi 5,5 až 5,8 tuny z hektaru, zhruba stejný jako loni. Podobně je na tom řepka, výnos vidí mezi třemi až 3,5 t/ha. „Kvalita je dobrá. Počasí tomu nahrává,“ uvedl. Standardní výnos obilí potvrdil také Radovan Sochor z rodinného statku v Železném Újezdě na jižním Plzeňsku, který hospodaří na 200 hektarech. „Obilovina je suchomilná. Samozřejmě na začátek potřebuje vláhu, což měla. A teď má sucho a krásně dozraje, pokud se nestane nic zvláštního,“ řekl.
Dubnové vysoké výkupní ceny obilovin i řepky, z nichž měli zemědělci radost, poslední týdny stále klesají. „Snad se to po žních nějak zvedne,“ uvedl Šíma. Krmná pšenice se v dubnovém vrcholu prodávala za 9000 korun za tunu, teď je to 7000 Kč, potravinářská pšenice je na tom trochu lépe. Řepka, která byla hodně přes 20.000 korun, je dnes kolem 16.500 Kč/t. Cena ječmene je už pod 6000 Kč, což je za tři měsíce propad minimálně o 1000 korun. Podle Šímy to není dané tím, že by byla velká úroda v Evropě. „Ten, kdo nemá možnosti uskladnění, tak musí prodávat, a trh tedy má kam sáhnout. A myslím si, že jednání kolem Ukrajiny, Turecka a Ruska o vývozech daly trhu určitou naději, a i proto podle mého názoru takhle reaguje,“ řekl. Minoritní obiloviny, jako je žito a oves, přijdou na řadu až jako poslední.
Současná vedra zatím plodinám na poli před sklizní už nevadí, a to ani kukuřici, která už je také hodně vzrostlá. „Spíše to může mít dopad na setí řepky, s níž se začíná počátkem srpna. Je třeba, aby do toho aspoň párkrát zapršelo,“ řekl Šíma. Ozimý ječmen a pšenice se sejou před polovinou září.
Brigádníků na žně, kteří by měli základní znalosti z oboru a uměli s traktorem nebo s kombajnem, je nedostatek. „Mám dva a další dva bych ještě užil,“ uvedl Šíma. Ukrajinští uprchlíci se zatím na práci nehlásí, farmy v regionu mají Ukrajince ještě z let před ruskou agresí. „Ptáme se personálních agentur, ale nemají je. Na trhu nejsou. A určitě by nepřišli na dva měsíce žní,“ dodal.
ČTK