Pro úspěšný rozvoj českého zemědělství je podle prezidenta Agrární komory ČR Zdeňka Jandejska klíčové dobře finančně sedláky motivovat. Problém je podle něj v národních dotacích, které křiví tvorbu cen na evropské úrovni, a přestože kromě hovězího je Česko nesoběstačné, nutí nízké ceny dovezených potravin české výrobce vyvážet, řekl na tiskové konferenci po ukončení sněmu na brněnském veletrhu Techagro.
„Staré členské státy mají pořád tak vysoké dotace, že i když dokážeme vyrobit potraviny levněji než v těchto zemích, je problém s jejich umístěním na trhu. A nelze, aby prodejci požadovali cenu, která je nižší než nákladová. Pak nejde nic jiného než potraviny vyvážet,“ řekl Jandejsek. Podle něj je tak potřeba národní dotace lépe nastavit a přiblížit je dotacím starých členských států.
U vepřového klesla v posledních letech soběstačnost na 38 procent, u mléka je 85 procent a u vajec a drůbeže podle ročního období okolo 60 procent. „Přitom naše zemědělství je velice kvalitní a moderní. Bohužel nám ho však moc nezbylo. Ale lze to poměrně jednoduše změnit a trochu bychom mohli dohnat západní státy v objemu produkce na 100 hektarů. Například Němci v tomto srovnání dělají pětkrát více vepřového a dva a půlkrát více mléka. Nizozemsko dokonce jedenáctkrát,“ řekl Jandejsek.
V současné době trápí zemědělce nedostatek zaměstnanců a Jandejsek by rád, aby alespoň dočasně stát povolil příchod cizinců. Už není takovým problémem na evropské úrovni dříve chystaná maximální výše dotací do určité velikosti farmy, což by se Česka velmi dotklo vzhledem k vysokému počtu velkých podniků. „Bude to pravděpodobně záležet na přístupu státu a bude to dobrovolné. Určitě je rozumné udělat speciální platbu na první hektary, protože produktivita práce u malých podniků je obvykle menší na jednotku plochy,“ uvedl Jandejsek.
Různé kroky však zemědělcům komplikuje neexistence vlády s důvěrou. „Potřebujeme rychle tvořit zákony, ale nevíme, komu to vysvětlovat a s kým jednat,“ uvedl Jandejsek.
ČTK