Husí farma Byňov u Nových Hradů na Českobudějovicku, jediná šlechtitelská stanice hus v republice, letos zvýšila počet chovaných housat zhruba o 5000 na 57.000. Asi 52.000 z nich zamířilo k chovatelům v ČR, Rakousku a Německu. Nejlepší doplnili do chovného hejna, které má teď více než 5500 hus a houserů. Řekla to vedoucí chovu hus Rybářství Nové Hrady Naďa Hrvolová.
Tisíc hus míří před středečním svátkem svatého Martina k zákazníkům. Pro vykrmené husy si do Byňova jezdí lidé z restaurací i maloodběratelé z celých jižních Čech.
Do zlatova vypečená husa je ozdobou jídelníčku svatomartinských hodů, které například v restauracích bývají celý týden. „Cena je stejná jako loni, 80 korun za kilo,“ řekla Hrvolová. Novohradské husy vykrmené pšenicí a trávou mají velmi kvalitní maso i peří. Rostly na farmě od května, aby na začátku listopadu vážily požadovaných čtyři až šest kilogramů. První tři týdny života se housata drží v teple, v odchovně. „Pak je pouštíme do výběhů a na čerstvou trávu. Husa je takový tvor, že nemůže být uzavřená, je celý život venku, na vzduchu,“ uvedla Hrvolová. Aby husy dostatečně narostly, přikrmují se zrním.
„Dříve se líhlo i 120.000 housat a hejna bývala tisícová. Na chov nás bylo třicet zaměstnanců, teď jedenáct,“ dodala Hrvolová.
Na šlechtění dostává rybářství ročně více než dvoumilionovou dotaci, náklady ale nepokryje. Aby jediný šlechtitelský chov hus v České republice nebyl zrušen, dotuje ho rybářství z chovu ryb. Chov hus si vydělá na energie, krmiva a mzdy. Na investice do líhní a odchoven housat nejsou peníze, postaveny byly před 40 lety. Za posledních devět let rybářství do chovu hus investovalo zhruba sedm milionů korun. Opraveny byly haly u rybníků a všechny odchovné plochy byly oploceny, aby se minimalizovaly ztráty, které společnosti působí lišky a zloději.
ČTK