Ovocnáři se obávají mrazů, které by měly Česko podle předpovědi meteorologů zasáhnout zejména v noci ze čtvrtka na pátek. Ohroženy jsou hlavně peckoviny, tedy meruňky, broskve a třešně. Mrazy v noci na dnešek žádné větší škody na ovocných výsadbách nezpůsobily. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Ze čtvrtka na pátek by mělo mrznout celou noc, ranní minima by mohla dosáhnout minus pěti stupňů Celsia. „To je velmi špatný výhled, noc na pátek by mohla být kritická,“ uvedl Ludvík. Dodal, že meruňky a broskve jsou již z většiny odkvetlé, v plném květu jsou třešně a slivoně. Před kvetením jsou jabloně, takže by mrazům mohly odolat lépe. Pouze na jižní Moravě nyní začínají kvést rané odrůdy jabloní.
Mráz v noci na dnešek žádné plošné škody podle Ludvíka nenadělal. „Šlo o klasický jarní přízemní mráz, který byl jen k ránu,“ uvedl. Stromům navíc pomohly předchozí deště, protože voda na květech při mrazu zmrzne a vzniklá krusta květy ochrání.
Jarní mrazy poničily úrodu v Česku naposledy loni, zejména na jižní Moravě. Sklizeň ovoce loni kvůli mrazům klesla o 20 procent na 150.100 tun. Propady na historická minima zaznamenaly výnosy meruněk a broskví. Celkové ztráty z mrazů ovocnáři vyčíslili na téměř 400 milionů korun.
Obrana ovocných sadů před mrazy je omezená. Technická zařízení k ochraně sadů, například protimrazové závlahy, parafinové svíce či promíchávání vzduchu pomocí ventilátorů, jsou velmi nákladná. Například u svící může jít o náklad statisíců korun na hektar. Jejich účinnost je zároveň omezená, k závlahám je potřeba velký objem vody a zařízení k promíchávání vzduchu jsou účinná jen u mrazů do minus dvou stupňů Celsia. Protimrazové závlahy jsou v Česku instalovány jen na několika desítkách hektarů z celkových asi 14.000 hektarů. Komerční pojišťovny podle Ludvíka pojištění proti mrazům v ovocných sadech nenabízejí.
ČTK